Ravimata raskekujuline haigus muutub aja jooksul ohtlikumaks ja võib lõppeda südamepuudulikkuse või isegi äkksurmaga.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 23. veebruar 2021 08:00
Suur osa Eesti eakatest loobub oma eluiga pikendamast kümne või isegi enama aasta võrra. Kardioloogide sõnul aitaks õigeaegne perearsti poole pöördumine parandada tuhandete meeste ja naiste elukvaliteeti. „Vanadus ei pea tähendama elukvaliteedi langust,“ ütleb südamearst Toomas Hermlin.

Südame-veresoonkonnahaigused on maailmas kõige sagedasem surmade põhjustaja, nende hulka kuuluvad ka südameklapirikked.

Aordiklapi stenoos on südameklapihaigus, mille ravimata jätmine võib lõppeda surmaga. Ometi väldivad paljud eakad arsti juures käimist isegi siis, kui neil on rindkerevalud, hingamisraskused ja peapööritus. „Perearsti visiiti edasi lükates loobuvad inimesed võimalusest elada paremini ja kauem,“ ütles kardioloogiliste raviprotseduuridega tegelev vanemarst Toomas Hermlin, kes on pika karjääri vältel Tartu Ülikooli Kliinikumis ravinud sadu klapiriketega patsiente.

Hermlini sõnul on perearstidel ja kardioloogidel oluline ülesanne võimalikele patsientidele ning nende lähedastele tutvustada ja meelde tuletada südameklapihaiguste sümptomeid ning tagajärgi. Raskekujulise aordiklapi stenoosi ravimata jätmisel on kahe aasta möödumisel suremus 50%.

„Tõhusat ravi on võimalik saada ka üle 80-aastastel patsientidel,“ kinnitab kardioloog Toomas Hermlin. Foto: Erakogu

Südameklapihaigusi tuvastatakse tavaliselt rindkeres asuva aordiklapi läheduses esineva süstoolse kahina põhjal. Stetoskoobiga patsiendi südame kuulamisel ja haiguse tunnuste avastamisel peaks perearst saatma patsiendi kardioloogi juurde täiendavasse kontrolli.

„Tõhusat ravi on võimalik saada ka üle 80-aastastel patsientidel,“ kinnitas Hermlin. Sobivaima ravi valib kardioloogide meeskond, kes hindab patsiendi kliinilisi ja anatoomilisi omadusi. Tavaliselt valitakse üks kahest ravimeetodist: avatud aordiklapi operatsioon või kateetrikaudne aordiklapi paigaldamine ehk TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation).

Kardioloogide sõnul tähistab TAVI ravimeetod arengut tänapäeva meditsiinis, kuna seda minimaalselt invasiivset protseduuri on võimalik rakendada ka väga kõrges riskigrupis olevate patsientide ravimisel. Meetod võimaldab patsientidel ka kiiremini protseduurist taastuda ja tavaelu juurde naasta.

Eesti esimene TAVI protseduur tehti Tartu Ülikooli kliinikumis 2014. aasta juunis 85-aastasele naisele. Hermlini sõnul on aastate vältel näidustused laienenud – TAVI protseduuri on nüüd võimalik viia läbi ka juhtudel, kui operatsioon on patsiendile keskmise või madala riskiga.

Hinnanguliselt on Eestis igal aastal TAVI protseduuri vajavaid patsiente ligi 200, kuid näiteks eelmisel aastal tehti protseduuri 60 korral.

Eri riikides korraldatud uuringute järgi esineb südameklapihaigus umbes 2,5 protsendil kõigist inimestest,  enamjaolt üle 75-aastastel.

Aordiklapi stenoos esineb tavaliselt eakatel, kuna kaltsium koguneb pika aja jooksul aordiklapile, mille tulemusena klapp aheneb ega saa enam korralikult avaneda ja sulguda – selle avaus kitseneb. Aordiklapi kahjustuse tulemusena ei saa veri tavapäraselt südamest aorti liikuda – süda peab vere pumpamiseks suurema jõuga kokku tõmbuma. Teatud aja jooksul on süda võimeline seda tegema, kuid aja möödudes vatsake nõrgeneb, seejärel suureneb ja võivad tekkida pöördumatud muutused. Seetõttu kogevad patsiendid hingamisraskusi, väsimustunnet, valusid rinnus, peapööritust ja minestamist.

Haiguse all kannatavad inimesed peavad piirama kehalist aktiivsust, mille tõttu nende elukvaliteet halveneb. Ravimata raskekujuline haigus muutub aja jooksul ohtlikumaks ja võib lõppeda südamepuudulikkuse või isegi äkksurmaga. Keskmise eluea kasvades muutuvad südameklapihaigused üha suuremaks probleemiks. Haiguse esinemine võib 2040. aastaks kahekordistuda ning 2060. aastaks isegi kolmekordistuda.

Ainuüksi Euroopa lääneriikides diagnoositakse igal aastal umbes pool miljonit uut aordiklapi stenoosi juhtumit.

22. veebruaril tähistati ülemaailmset südameklapihaiguste teadlikkuse tõstmise päeva.