Keha

VALU VÕIB TEKKIDA ÄKKI! Mis haigused võivad peituda ala- või ülakõhuvalude taga?  

Leilika Stepanova, Südameapteegi proviisor, 11. märts 2021 07:00
Foto: Vida Press
Kõhuvalu korral otsitakse sageli esmaabi apteegist. Õige vahendi leidmiseks peavad apteekrid aga täpsustavaid küsimusi esitama, et selgitada välja, kas piisab valuvaigistist või tuleks pöörduda arsti poole, et välistada ohtliku seisundi või haiguse arenemine. 

Kõhuvalu võib tekkida järsult või välja kujuneda tundide jooksul. Kestuselt jaotatakse valu ägedaks ja krooniliseks, mil see kestab mitu nädalat või isegi aastaid. Mõnikord võib kõhuvalu kiirguda abaluude alla, selga või kubemesse. Valu asukoht ei pruugi alati viidata probleemi juurele, kuid kitsendab oluliselt uurimisala ja aitab arstil või apteekril edasise raviplaani üle otsustada. 

ÜLAKÕHUVALUD

Samal teemal

Kõhuvalud üleval vasakul pool naba võivad olla seotud mao, kõhunäärme või põrna probleemidega, südame- või neeruhaigustega. Valud, mis on ülakõhus paremal poolel, võivad viidata sapiteede- ja maksahaigusele. 

Gastroösofageaalne reflukshaigus, ösofagiit ja gastriit on sarnased nii asukoha (maopiirkond) kui ka sümptomite poolest – kõrvetised, põletavad valud ülakõhu ja rinnaku tagumises piirkonnas, happelised röhatised. Mõni inimene võib kurta refluksi tagajärjel tekkinud köha.

Need tunnused on seotud mao ja söögitoru vahelise klapi nõrgenemisega, mille tulemusena liigub happeline maosisu söögitorru. Vaevused võivad süveneda ettepoole kummardamisel või pikali heitmisel, kitsa riietuse tõttu, ka nikotiini, alkoholi ja kofeiini toimel. 

Käsimüügiravimid, mille raviainete hulka kuuluvad maohappe neutraliseerijad, leevendavad ägedaid sümptomeid küllaltki hästi. Kõrvetiste leevendamiseks kasutatakse ka maohappe tootmist pärssivaid ravimeid.

Öise refluksi vähendamiseks soovitatakse tõsta voodi peaotsa ja vältida hiliseid õhtusööke. Arstiga tuleb võtta ühendust, kui loetletud vahendid ei toimi, kui valu kiirgub kätte, neelamisraskuste korral või kui haigus on kestnud üle kahe nädala ning seisund muutub raskemaks.

Seedetrakti haavandid võivad tekkida maos või kaksteistsõrmiksooles. Tavaliselt paikneb kaksteistsõrmiksoole haavandist tekkinud valu ülakõhus, keskjoonest veidi paremal. Maohaavandi korral asub valu samas piirkonnas, kuid ei ole ühes nii selgelt määratletavas asukohas. Sagedane seedetrakti haavandi põhjuseks on bakteri Helicobacter pylori infektsioon. Teine levinud põhjus on  ravimitevahelised koostoimed ning ravimite kuritarvitamine. Tundliku mao korral nõuavad erilist tähelepanu valuvaigistid, antidepressandid ja verevedeldajad. Ka suitsetamine tõstab haavandi tekke riski 50%. 

Haavandi kahtluse korral tuleb pöörduda arsti poole, kuna ravimata haavandid suurendavad riski seedetrakti vähktõve tekkeks. Haavandite korral kasutatakse mitmesuguseid ravimeid, kuid vältimatud meetmed tervise taastamiseks on sobiva dieedi pidamine ja suitsetamisest loobumine.

Nagu ka teiste haiguste puhul, tuleb sapikivide korral toitumist jälgida. Vältida tuleb rohket söömist ning minimeerida rasvast toitu. Koolikute leevendamiseks sobivad valuvaigistid ja spasmolüütikumid. Korduvate sapikoolikute või ohustavate tüsistuse puhul eemaldatakse kivid kirurgilisel teel.

Foto: Vida Press

ALAKÕHUVALUD

Valu kõhu alumises piirkonnas võib olla soole ärritussündroomi, günekoloogilise probleemi või neerukivide tunnus. Seedetraktiga mitteseotud põhjuste hulgas on aga kopsu- ja suguelundite haigused. Valud alakõhus paremal poolel on iseloomulikud ägedale pimesoolepõletikule. 

Äge pimesoolepõletik on üks sagedasematest diagnoosidest ägeda kõhuvaluga patsiendil. Põletiku teket võivad vallandada seedetrakti infektsioonid või pimesoole valendikku blokeerivad roojamassid. Põletik areneb tavaliselt 1–2 päeva jooksul.

Äge valu algab naba piirkonnas ja väljendub enamasti paremal pool alakõhus. Liikumine ja füüsiline aktiivsus võimendavad valu. Haige tunneb sageli iiveldust, oksendab, kõhulihased lähevad pingesse ning esineda võib mõõdukas palavik. Põletikulist pimesoolt eemaldatakse kirurgilisel teel ning tihti vajavad patsiendid kiiret sekkumist. Ägeda pimesoolepõletiku mitteravimisel võib ussripiku sein mulgustuda ja nakkus haarab kõhuõõnt.  

Ravi lähtub avaldunud sümptomitest, kuid enamik meetmeid on suunatud väljaheite konsistentsi normaliseerimisele. Selle tagamiseks rikastatakse toitu lahustuvate kiudainetega, jälgitakse, et vedeliku tarbimine oleks piisav ning vajadusel määratakse lahtistid või kõhulahtisuse korral hoopis loperamiid. Ka kõhuspasmide leevendamiseks leiab käsimüügiravimite hulgast sobiva. Lisaks on abi kognitiivsest teraapiast, lõdvestustehnikatest ja regulaarsest tasakaalustatud toitumisest.

Foto: Pixabay

Menstruatsiooniga seotud valud on kramplikud ja tuikavad, tavaliselt lokaliseeruvad keset kõhtu või selga. Üle 30aastastel naistel võib valuliku menstruatsiooni põhjuseks olla põletikuline protsess, endometrioos või rasestumisvastane vahend vaskspiraal. Endometrioos on seisund, mille tulemusena emaka limaskest hakkab kolletena kasvama väljaspool emakat. Tihti toob see esile alakõhuvalusid ja võib olla takistuseks rasestumisele. Mõnel tervel naisel tekib valu ka tsükli keskel ovulatsiooni ajal.

Kaebusi leevendatakse käsimüügi valuvaigistitega. Kui naisel on vaja rasestumist vältida, siis võib mõlemad eesmärgid saavutada hormonaalsete rasestumisvastaste vahenditega. Valu vastu võib aidata ka paikne soojusravi või mõõdukas trenn. Günekoloogi vastuvõtule tuleb pöörduda, kui tekib ebatavaline tupevoolus või pikaajaline rohke veritsus, kui on kahtlus põletikule või valule lisandub tupevoolus.

Kokkuvõttes võib öelda, et kõhuvalu puhul on oluline kindlaks teha selle põhjused ja hinnata sümpomeid, mis aitavad määrata edasise tegutsemisstrateegia. Kergemate lühiajaliste sümptomite puhul on abi lihtsamatest käsimüügiravimitest, kuid kiiret arsti sekkumist nõuavad:

  • veri väljaheites või oksemassis
  • äkiline intensiivne valu 
  • kui valu muutub järjest intensiivsemaks
  • valu, millega kaasneb kaalulangus
  • kui kahtlustatakse ravimi kõrvaltoimet
  • kui haige on laps või rase naine