Keha

Kuidas luud terved hoida? Peale kaltsiumi on tähtsad ka need ained 

Eha Kruus, ajakiri Tiiu, 17. märts 2021 05:00
Foto: Vida Press
Libedaga on suur kukkumise oht, mis mõjub rängalt just vanematele inimestele. Kukkumist võivad põhjustada organismi üldine haprus ning liigesehaigused, lihasmassi- ja jõu vähenemine, tasakaaluhäired, luude hõrenemine, ülekaal, nägemishäired.

„Toitumise ja treeninguga saab siiski traumade ennetamiseks üksjagu ära teha,“ kinnitab Südameapteegi proviisor Olesja Kuznetsova.

Samal teemal

Oluline on vähendada igapäevast istumis- ja ekraaniaega, viibida rohkem värskes õhus ja teha jõuharjutusi. „Luude tugevdamiseks on hea tarbida kaltsiumi, kuid ainult sellest jääb väheks,“ tõdeb Kuznetsova.

„Kaltsiumi luudesse viimiseks on vaja D-vitamiini ja boori. Kaltsiumi imendumist ja kollageeni sünteesi suurendab C-vitamiin. Kaltsium ja magneesium koos tagavad luude tugevuse. Kui toidus on kestvalt vähe magneesiumi, aga rohkesti manustatakse kaltsiumi, võib see hoopis lihastes ja neerudes ladestuda ja neerukive tekitada. Olulised on veel K- vitamiin, tsink ja asendamatud oomega-3-rasvhapped.“

Kaltsiumi allikaks on piimatooted, mandlid, sardiinid, lõhe, oad, läätsed. D-vitamiini on tähtis manustada toidulisandina eriti talvisel ajal. Boori saab kirsist, läätsedest, datlist, pähklitest. C-vitamiini sisaldub köögi- ja puuviljades, marjades, maitserohelises. Magneesiumi allikas on rohelised aedviljad, avokaado, teraviljad, kaunviljad, pähklid, seemned, tofu.