Hea nõu

ARST VASTAB: miks kõrva kuulmekäik kuivab ja on valus? 

Liisi Seil, ajakiri Tiiu, 16. märts 2021 05:00
Vaigu teke kuulmekäigus ei ole midagi haiguslikku, see on normaalne füsioloogiaFoto: Vida Press
"Olen 65aastane naine ja mul on tekkinud kõrvadega mingi probleem. See on kestnud juba sügisest saadik. Minu kõrva kuulmekäik kogu aeg kuivab, kohati kohe nii, et tekib lõhe ja see on nii valus. Siis ajavad kõrvad kogu aeg nahka ja kui ma selle naha eemaldan, siis valgub välja vaiguvedelikku. Sooviksin teada, mis see on. Kas peaksin kõrvaarsti vastuvõtule pöörduma?" küsib ajakirja Tiiu lugeja.

Vastab Viljandi haigla kõrva-, nina- ja kurguarst Marek Metsmaa:

Vaigu teke kuulmekäigus ei ole midagi haiguslikku, see on normaalne füsioloogia. Tõenäoliselt on teil väliskuulmekäigu naha põletik – eri põhjustest tingitud mädane või mittemädane põletik, mis piirdub vaid väliskõrvaga. Kuulmekäigu põletik võib olla äge või krooniline.

Foto: iStockphoto

Teie kaebused, mis on kestnud juba mitu kuud, viitavad pigem kroonilisele põletikule. Selle põhjuseks võivad olla erinevad nahahaigused (psoriaas, ekseem) või seened. Ägedale mädasele põletikule on iseloomulik tugev valu, sügelus (väliskuulmekäigu ärritus) ning mädane/vesine eritis kõrvast. Kogu väliskõrv on puudutamisel väga tundlik. Kroonilise põletiku korral valu tavaliselt ei ole, juhtivaks kaebuseks on sügelus.

Diagnoos põhineb kliinilisel leiul, seetõttu soovitan teil pöörduda kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule, et saaks ülevaate kuulmekäigus seisundist ja määrata asjakohane ravi.

Samal teemal

30.08.2021
TUGEVAM IMMUUNSUS JA KIIREM TERVENEMINE: turguta tervist nende kasulike bakteritega!
19.04.2021
PEAVALU TAGA VÕIB PEITUDA RASKE HAIGUS. Neuroloog selgitab, millal peaks arstilt abi otsima
10.03.2021
VILETS KUULMINE JA VILIN KÕRVUS? Abi otsivad seeniorid, aga selle harjumuse tõttu aina enam ka teismelised
07.03.2021
KÕRVAD KIPUVAD UMMISTUMA? Arst õpetab, mida teha häiriva kõrvavaiguga