Imetamise ja lapsega tegelemise ajal tuleb koroonapositiivsel emal kanda maski. (Pilt on illustratiivne)Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 11. märts 2021 09:36
Kuna koroonaviiruse levik on Eestis kriitiliselt kõrge, peavad eriti hoolsalt ennast hoidma rasedad ja nende lähedased. Elanikkonna nakatumise kasvuga on järjest suurenenud Covid-19 viirusesse haigestumine ka rasedate seas.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku juhataja dr Brigita Tamme sõnul on veidi üle poole Covid-19 positiivsed sünnitajad asümptomaatilised ja saavad tihtilugu oma positiivse testi vastuse sünnitusele tulles. „Kuid olukord on muutumas ja järjest enam näeme ka juba koroonapositiivseid sünnitajaid, kellel esineb raske haigus,“ lisas dr Tamm.

Lapseootel naise vastupanuvõime haigustele on nõrgem ja sageli võib rasedal kulgeda Covid-19 raskemalt. Haigestumine võib seada ohtu ka lapse tervise. Rasedad peaksid kindlasti jälgima nakatumise vältimiseks kõiki ohutusmeetmeid – vältima avalikke kohti, kandma alati maski, hoidma hügieeni, võimaluse korral töötama kodukontoris. Oluline on, et ka raseda pereliikmed oleksid sama vastutustundlikud.

Kui rasedad ja nende pered järgivad piiranguid ning suudavad hoiduda nakatumisest, saavad kesta ka peresünnitused, kus sünnitusel saab viibida lapse isa või lähedane pereliige.

„Hetkel on see võimalus ainult neile peredele ja naistele, kelle test on sünnitama tulles negatiivne. Kui sünnitaja Covid-19 kiirtest osutub positiivseks, siis sünnitusele pereliiget juurde ei lubata,“ selgitas naistekliiniku juhataja Tamm.

Foto: Pixabay

Ka neil juhtudel, kui sünnitaja on haigestunud koroonaviirusesse, tagatakse vajalik abi ja meditsiinipersonal järgib kõiki ohutusmeetmeid. „Meil on positiivse testi andnud sünnitajatele eraldi sünnitustuba ja ka sünnitusjärgsed isolatsioonipalatid, mis ei erine tavalistest palatitest. Laps testitakse koroonaviiruse suhtes ja ta saab igal juhul ema rinnapiima, kuid imetamise ajal ja lapsega tegelemise ajal tuleb koroonapositiivsel emal kanda maski. Haigla personal teeb kõik, et sünnitajad ja nende lapsed oleks hoitud,“ kommenteeris dr Tamm

Info sünnitama tulijale:

Kui  oled koroonaviirusega nakatunud ja vajad sünnitusabi, teavita enne Ida-Tallinna Keskhaiglasse saabumist vastuvõtu osakonna numbril 53080874. Transpordiks haiglasse võiks kasutada kiirabi (kindlasti mitte taksot või isiklikku autot!). Kiirabile helistades teavita koroonaviiruse kahtlusest!

Oma transpordiga sünnitajate vastuvõttu jõudes võta uuesti ühendust vastuvõtu ämmaemandaga telefonil 53080874.