Uudised

TEADLANE SELGITAB: kui koroonateste ei tehtaks, kas siis oleks inimestel hoopis gripp – nagu vanasti? (112)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 20. märts 2021 09:30
See, et koroonaviiruse ja gripiviiruse tekitatud nakkuse sümptomid kattuvad osaliselt, et tähenda, et koroona oleks gripp. Foto: Vida Press
„Miks hakati alates 2020. aastast kasutama PCR-testi ning kas on võimalik, et kui nn koroonatestimist üldse ei tehtaks, siis poleks ka pandeemiat, sest inimesed oleksid gripis nagu vanasti?“ küsib huviline Tartu ülikooli Facebooki-lehel „Küsi teadlastelt kõike koroona kohta".

Vastab  Triin Laisk, reproduktiivgeneetika ja genoomika valdkonna teadlane.

"Väide, et enne 2020. aastat Eestis PCR-testimist ei kasutatud, ei vasta tõele – PCR (polümeraasi ahelreaktsiooni) põhine diagnostika eri patogeenide (haigusetekitajate) tuvastamiseks on Eestis kasutusel juba u 20 aastat.

Samal teemal

Kiirel otsimisel jäi ette näiteks HIVi ravijuhend 2003. aastast, kus PCR testimine on täiesti sees. Pikem nimekiri patogeenidest, mille tuvastamiseks kasutatakse PCR testi, on saadav näiteks TÜ Kliinikumi ühendlabori lehel.

Grippi põhjustavad konkreetselt gripiviirused, mille tuvastamiseks on omad testid (osad neist samuti PCR-põhised). Iga patogeeni tuvastav PCR-test on disainitud spetsiifiliselt just selle patogeeni jaoks.

See, et koroonaviiruse ja gripiviiruse tekitatud infektsiooni sümptomid kattuvad osaliselt, ei tähenda, et koroona oleks gripp – väga paljud hingamisteid nakatavad viirused tekitavad sarnaseid tunnuseid ning konkreetne haigustekitaja tuvastatakse ainult vastava testi abil."

Tahad rohkem teada koroona kohta? Vaata, mida vastavad Tartu ülikooli teadlased. Vaata  Facebookis sündmust "Küsi teadlastelt kõike koroona kohta“.