Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kuidas ravida gastriiti? (1)

Viktor Vassiljev, 22. märts 2021 05:00
Kui dieeti ei pea, siis ei aita ükski ravi, gastriit kestab ikka edasi," ütleb dr Viktor VassiljevFoto: Robin Roots
"Kuidas ravida gastriiti, mis on avaldunud aasta aega? Ei aita kolmikravi ega omeprasool. Mida veel teha, et saada lahti pidevast halvast enesetundest?"

Gastriidi kolmikravis tavaliselt kombineeritakse maohappesuse vähendajat, antibiootikumi ja veel ühte bakterivastast preparaati. Ega need iseenesest enesetunnet ei paranda, kõigil on omad kõrvaltoimed.

Samal teemal

Küll aga on gastriidi, nagu ka maohaavandi, eduka ravi eelduseks dieet. Lühidalt kirjeldatuna – süüa sageli, väikeste portsudena, alati samal kellaajal ning vältida mao limaskesta ärritavaid toite.

Täpsemaid juhiseid peaks oma raviarstilt saama. Kui dieeti ei pea, siis ei aita ükski ravi, gastriit kestab ikka edasi. Muuseas ka stress tekitab gastriidi ägenemist, aga nii närvipingete vältimine kui korralik toitumine pole mitte arsti, vaid ainult oma teha.

Halb tuju tekitab kindlasti halba enesetunnet. Mida parem tuju, seda parem enesetunne. Kuid kahjuks ka vilets enesetunne tekitab viletsat tuju. Nii et nokk kinni, saba lahti, ja ikka jälle arstile, sest ravi tuleb jätkata, gastrtiidi puhul on see pikaaegne, ja dieedi kohta oma raviarstilt küsida, sest kui gastriit juba olemas, siis dieet on eluaegne.