Hea nõu

HANERASV, TABLETID, INHALAATOR? Mis aitab kõige paremini köha vastu? (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 1. aprill 2021 07:00
Sageli on köha esimestel päevadel kuiv ja ärritav ning muutub paari päeva möödudes lahtisemaks.Foto: Vida Press
Köha on väga sage haiguste korral tekkiv hingamisteede kaitserefleks, millega organism üritab väljutada hingamisteedes olevaid ärritajaid nagu näiteks lima. Kõige sagedamini tekib köha viirushaigustega. Apotheka proviisor Izabelle Adamson räägib täpsemalt, missugune köha võib meid kimbutada ning mis toob leevendust.

Äge köha kestab tavaliselt kuni kolm nädalat ning pole inimesele ohtlik, kuid võib tekitada omajagu ebamugavust. Seetõttu võib kiiremaks paranemiseks  kasutada köha leevendavaid vahendeid.

Külmetushaigusega kaasneva köha olemus võib olla erinev – rögaeritusega või ilma. Seetõttu tuleb ka leevendav preparaat valida lähtuvalt köha tüübist. Sageli on köha esimestel päevadel kuiv ja ärritav ning muutub paari päeva möödudes lahtisemaks.

"Üle kolme nädala kestnud köha, hingamisraskuste ning kõrge palaviku või verise röga korral tuleks võtta ühendust perearstiga," soovitab proviisor Izabelle Adamson. Foto: Erlend Štaub

Samal teemal

Apteegi köharavimitest saab valiku teha vastavalt sobivale ravimvormile – siirupid, tabletid, lahustuvad tabletid – ning köha tüübile. Rögalahtistavad vahendid muudavad röga vedelamaks, lisavad rögaeritust ning muudavad selle kergemini väljaköhitavaks. Rögalahtisteid on sünteetilisi nagu ambroksool ja atsetüültsüsteiin, kuid ka looduslikke nagu altee, luuderohi ja aed-liivatee.

Kuiva köhaga on limaskestad kuivad ning tursunud, mistõttu on oluline niisutada limaskesti. Mitmesugused imemistabletid soodustavad sülje teket, rahustavad ja kaitsevad limaskesti ning tagavad pikemaaegse niisutuse. Lühiajalise ärritava köha puhul on abi Islandi käokõrva, mett ning alteed sisaldavatest siirupitest ning pastillidest.

Foto: Pixabay

Inhalaator sobib kogu perele

Väga hea abimees on ka inhalaator, millega saab hingamisteedele auru teha. Inhalaatorid abistavad nii köha kui ka nohu korral, neid saab kasutada kogu pere ning enamik võimaldab manustada ka inhaleeritavaid ravimeid.

Eriti tõhus abiline on see väikelastele, kellel ei pruugi korralik köharefleks olla veel  välja arenenud, kellel on allergiaid või kes ei saa köharavimeid kasutada.

Kui ärrituslik viiruslik köha on kestnud kaua ning rögaeritus puudub täielikult, on abi köharefleksi pärssijatest nagu okseladiin, dekstrometorfaan või kodeiin. Silmas tuleb meeles pidada, et köhapärssijaid kasutatakse lühikest aega, neid ei tohi kasutada rögaeritusega köha korral ega kombineerida rögalahtistitega!

Joo vett ja taimeteesid!

Mõlemat tüüpi köha korral on oluline juua vedelikke, mis vähendab röga sitkust ning soodustab limaskestade niisutust. Juua võib tavalist vett, kuid ka taimeteesid, mis sisaldavad kummelit, piparmünti või saialille.

Tarvitades spetsiaalseid köhateesid tuleb veenduda, et ravimtee ning samal ajal manustatav muu köhaleevendaja sobiksid kokku oma toime ning dooside poolest.

Loodusravist on abiks ka hanerasvasalv ning teised eeterlikke õlisid sisaldavad külmetuspalsamid, mida saab rindkerele määrida. Sellised vahendid mõjuvad soojendavalt, pehmendavalt ning avavad hingamisteesid.

Köha võivad leevenda soojendavad sinepiplaastrid või sinepi- jalavannid. Küll aga tuleb meeles pidada, et eelnevalt mainitud vahendeid ei tohi kasutada palavikuga, kuna need võivad põhjustada kehatemperatuuri tõusu.

Foto: Pixabay

Kõik ei sobi lastele!

Laste ning täiskasvanute köharavi vahendid ning doosid on erinevad, seega ei saa kõiki ravimeid lastel kasutada. Ka täiskasvanud peavad eri ravimeid manustades olema tähelepanelikud – sageli sisaldavad laialdaselt kasutatavd n-ö gripiteed köharavimit ning on risk ülemanustada. Sobiva ravimi valimiseks tasub kindlasti nõu pidada apteekriga.

Üle kolme nädala kestnud köha, hingamisraskuste ning kõrge palaviku või verise röga korral tuleks võtta ühendust perearstiga.