Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 7. aprill 2021 12:06
Eile avaldas maailma press Euroopa ravimiameti (EMA) vaktsiinijuhi Marco Cavalieri väited, et AstraZeneca vaktsiinil on otsene seos trombooside tekkega.

Euroopa ravimiameti vaktsiinijuht Marco Cavaleri ütles Itaalia ajalehele Il Messaggero antud intervjuus, et tema arvates võime me praegu öelda, et trombide tekkel on selge seos selle vaktsiiniga, kuigi pole selge, mis sellise reaktsiooni põhjustab.

Ta tõi esile just noorematel inimestel esinenud tromboose.

Eesti ravimiamet kinnitab, et Marco Cavalieri kõneleb rahvusvahelises pressis nendest samadest harvadest tromboosijuhtudest, mis on olnud  alla 60-aastastel pärast AstraZeneca koroonavaktsiini manustamist - need juhtumid on avalikkusele juba teada.

AstraZeneca vaktsiini Vaxzevria ohutusandmed on arutusel ka EMA riskihindamiskomitees. Arutelu tulemused avaldatakse lähiajal.

„Küsimus on, kas on teatud riskifaktorid, kas nendega arvestades saaks trombide tekke riski vähendada ning mis sõnastuses seda kajastada ravimiteabes," ütleb Eesti ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja ja EMA ravimiohutuse riskihindamise komitee liige Maia Uusküla.

Eesti soovitused

5. aprillil arutas Eesti riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon koos Eesti juhtivate immunoloogidega AstraZeneca COVID-19 vaktsiini kasutamise soovitusi.

Sel nädalal jõuavad kätte veebruaris esimese AstraZeneca vaktsiinidoosi saanud inimeste teiste dooside ajad. Seetõttu vaatas ekspertkomisjon uuesti üle AstraZeneca vaktsiini kasutamise soovitused.

„Kehtima jäi soovitus kasutada AstraZeneca vaktsiini üle 60aastaste inimeste vaktsineerimiseks, st kuni uute andmete laekumiseni ei soovitata alla 60aastastel inimestel alustada uusi vaktsiinikuure AstraZeneca vaktsiiniga,“ ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.

Kui inimesel ei tekkinud tõsiseid terviseprobleeme 1. vaktsiinisüsti järel, on ekspertide hinnangul väga väike võimalus, et need võiksid avalduda 2. doosi järel. 

AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerimise järel on ette tulnud üliharvad seni veel teadmata toimemehhanismiga ebaharilikud trombotsüütide vähesuse ja tromboosi juhud. Nende seost vaktsineerimisega pole kinnitatud, kuid seost ei saa ka välistada. Kõnealused juhtumid on tuvastatud ca ühel vaktsineeritul 100 000 kohta.

Komisjon soovitab mitte alustada AstraZeneca vaktsiiniga uusi vaktsiinikuure alla 60aastastel inimestel, kuni on rohkem infot trombotsüütide vähesuse ja tromboosi tekkemehhanismi kohta, mis võimaldaks selle tekkimise riski hinnata ja vähendada.

Euroopa ravimiamet ei ole üldist ohuhinnangut AstraZeneca vaktsiinile muutnud.

Ohumärgid

Komisjon soovitab pärast AstraZeneca vaktsiini saamist jälgida tervist 20 päeva jooksul ning kui esineb mõni järgmistest sümptomitest, pöörduda kohe arsti poole:

  •  pärast vaktsineerimist üle kolme päeva kestev palavik,
  • hingeldus,
  • rindkere- või kõhuvalu,
  • jäseme turse või jahedus,
  • tugev/süvenev peavalu või ähmane nägemine,
  • püsiv veritsus,
  • väikesed verevalumid, punakad või lillakad täpid, verevillid nahal.