Uudised

PIINAV PEAVALU? Nüüd saab abiks võtta täiesti uue lahenduse! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 9. aprill 2021 05:00
Migreen on väga aladiagnoositud ja -ravitud.Foto: Vida Press
Ära lase peavaludel oma elu juhtida, võta kontroll tagasi enda kätte!  Nüüd on abiks ka digilahendus, mis aitab peavalude käes vaevlejatel jälgida peavaluhoogude sagedust ning hinnata ravi tõhusust. 

Peavalukliinik, mille lõi ettevõte Migrevention koostöös peavaluspetsialistidega,  koosneb kahest osast: patsiendirakendusest ja spetsialisti töölauast. Praegu on kasutamiseks valmis esimene osa patsiendirakendusest - peavalupäevik, kuhu patsient märgib migreeni- ja peavaluhood.

Samal teemal

Peavalupäevade jälgimine aitab spetsialistidel panna õiget diagnoosi, mõõta ravimite tõhusust ning koguda andmeid migreeni ja peavalude tekkepõhjuste kohta.

Mark Braschinsky, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog, Eesti Peavalu Seltsi president ning Migreventioni kaasasutaja, peab moodsat lahendust väga vajalikuks:"Tervishoiusüsteem on üle koormatud ning spetsialistidel on patsiendi jaoks ette nähtud väga piiratud aeg. See aeg on väärtuslik, sest arst soovib ju iga patsiendi puhul saavutada maksimaalselt head ravitulemust.“

 Digitaalsed lahendused, nagu digitaalne peavalupäevik, võimaldavad arsti sõnul saada patsiendilt kiiret tagasisidet näitajatest, mis mõõdavad haiguse raskusastet ja ravi efektiivsust. „On täiesti loomulik, et patsient jälgib ise oma migreeni- ja peavaluepisoode pidevalt ja sisestab päevikusse ning jagab päeviku tulemusi spetsialistiga. Nii jääb arsti juurde jõudes palju rohkem aega sisuliseks koostööks."

„On täiesti loomulik, et patsient jälgib ise oma migreeni- ja peavaluepisoode pidevalt ja sisestab päevikusse ning jagab päeviku tulemusi spetsialistiga," ütleb neuroloog Mark Braschinsky. Foto: Erakogu

Peavalupäevik on korrektse peavaluravi kõige olulisem osa, kuid teaduskirjandusest on teada, et paberpäevikute täitmine on sageli ebatäpne, sest seda tehakse tagantjärgi, kuna migreenihoo ajal ei ole paberpäevik kaasas või mugavas kohas, selgitab Migreventioni tegevjuht Katrina Laks, kes on 15 aastat migreeni käes kannatanud. Ta on ka Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu üks asutajaliikmeid.

Järgmise sammuna tuuakse kasutajateni peavaluõe nõustamine. Kogu digitaalse peavalukliinikuga, mis sisaldab ka neuroloogi, kliinilise psühholoogi ja füsioterapeudi tuge, loodetakse patsiente toetada alates 2023. aasta algusest. 

Migreen on väga aladiagnoositud ja -ravitud. „Meie kaugem eesmärk on luua migreeni kaugravi lahendus, kus kasutaja saab ravi kodust lahkumata,“ ütles Laks, kelle sõnul on Eestis u 200 000 migreenipatsienti.

Foto: Erakogu

Laupäeval, 10. aprillil kell 10 algab peavalupäev, mis seekord toimub veebikonverentsina, kus tippeksperdid ja patsiendid räägivad, kuidas peavaluga igapäevaelus toime tulla,  millega peaks arvestama patsiendi lähedased ning milline on esimene samm õige diagnoosini.

Neuroloog professor Toomas Toomsoo kõneleb meeste peavalust: „Mehed ja peavalu oleks justkui võõras teema, kuid ei ole. Ka meestel esineb peavalu, samuti sellist peavalu, mida kohtab naistel harva. Samuti pole mehed puutumata migreenist ja  pingepeavalust.“

"Ka meestel esineb peavalu, samuti sellist peavalu, mida kohtab naistel harva," ütleb neuroloog Toomas Toomsoo. Foto: Erakogu

 Dr Braschinsky sõnul  migreenivaldkond olnud viimastel aastatel meditsiinis unikaalne, kuna kasutusele on jõudnud või kohe jõudmas mitmed täiesti uute toimemehhanismidega ravimgrupid nii migreeni episoodiliseks kui ennetavaks raviks. Osa neist on juba Eestis kasutusel. 

Veebikonverentsi saab jälgida Eesti migreeni ja peavalu patsientide ühingu Facebooki-lehel @migreenjapeavalu  ning virtuaalkliinik.ee-s. Eraldi registreeruma ei pea.