Hea nõu

OTSI KIIRESTI ABI! Sellised on infarkti kõige sagedasemad tunnused 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 10. mai 2021 05:00
Foto: Vida Press
Südamehaiguste ravi on väga oluline ka pandeemia ajal. Arstid rõhutavad, et kui teil või lähedasel tekivad südameinfarktile viitavad kaebused, tuleb kiiresti abi otsida.

Krooniliste südamehaigustega inimesed peavad jätkama regulaarset ravimite tarvitamist ning käima kokkulepitud ajal ka kontrollides ka pandeemia ajal.

Samal teemal

Suurbritannias läbi viidud uuring näitas, et 2020. aasta aprillis pöördus haiglasse 40% vähem südameinfarktiga inimesi võrreldes pandeemiaeelse ajaga.  

Infarkti tüüpilisteks sümptomiteks on ängistus, rõhumistunne, põletav või pigistav valu rinnus. See võib kiirguda vasakusse või paremasse kätte, kurku, kaela, abaluude vahele, ülakõhtu või lõuga. Kaasneda võib õhupuudus, mõnikord ka tugev higistamine ja iiveldus. 

Paljud südameinfarktihaiged võivad tunda sarnaseid kaebusi lühiajaliselt ja kergemal kujul juba varem, päevi või nädalaid enne infarkti. Osal patsientidel tekib survetunne või õhupuudus füüsilisel koormusel (trenni tegemisel, kiiresti kõndides või trepist käimisel). Selliste kaebuste tekkimisel võta esimesel võimalusel ühendust oma arstiga. 

Foto: Pixabay

Nende tunnuste korral helista 112 ja lase neil kaebusi hinnata. 

Südameinfarkti tunnused

Tavaliselt: rõhumis-, põletus või survetunne rinnus