Uudised

LANGUS PÖÖRDUS TÕUSUKS: koroonaviiruse hulk reovees on hakanud taas kasvama üle Eesti (79)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 7. mai 2021 13:05
Pilt on illustratiivne. Foto: Vida Press
Tartu Ülikooli juhitava reoveeuuringu sellenädalased tulemused näitavad koroonaviiruse koguse kasvu. Suure viirusesisaldusega proove on saadud üle Eesti, mistõttu tuleb viiruse levikut pidurdavatesse ettevaatusabinõudesse suhtuda kõikjal väga tõsiselt.

Uuringu juhi, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professori Tanel Tensoni sõnul on murettekitav, et aprillis toimunud aeglane viirusekoguse langus on taas tõusuks muutunud.

„Kasvu kinnitavad nii Eesti keskmist olukorda iseloomustav indeks, suurematest asulatest kogutud proovid, mis kirjeldavad ööpäeva keskmist olukorda, kui ka üle Eesti kogutud punktproovid,“ selgitas Tenson.

Suure viirusesisaldusega proove on saadud üle Eesti. Foto: Tartu Ülikool

Samal teemal

Mõningane kahanemine on toimunud siiski Lääne-Eestis. Samas on kerkinud nii Harjumaa kui ka Lõuna- ja Kesk-Eesti näitajad. Ida-Virumaa proovides on koroonaviirusesisaldus kasvanud eelmise nädala võrdluses kaks korda. Tensoni sõnul on praegune reovee viirusesisaldus taas võrreldav märtsi lõpuga. „See võib paraku lähemal ajal kajastuda ka uute nakatunute arvu tõusus,“ tõdes ta. 

Kuidas ja kust proove kogutakse?

Reoveeproove kogutakse iga nädala alguses kõigis maakonnakeskustes, üle 10 000 elanikuga linnades ja vastavalt vajadusele ka väiksemates asulates. Suuremate linnade puhul kajastab proov ööpäeva jooksul puhastit läbinud vee olukorda, andes usaldusväärse pildi asula nakkustasemest.

Väiksematest asulatest võetakse punktproove, mis näitavad olukorda proovivõtu hetkel. Punktproovid on kergemini mõjutatavad, mistõttu tuleks neid vaadelda pigem mitme nädala võrdluses kujunenud trendi hindamiseks kui hetkeolukorrast lõpliku pildi saamiseks.

Samal teemal

19.09.2021
TERVIS POLE ENAM ENDINE? Arst: koroona põdemine võib jätta sellised tervisemured nädalateks või isegi kuudeks
07.05.2021
KAS TÕESTI KAITSE KOROONA EEST? Spetsialist selgitab, mida on teada uue ninasprei toime kohta
06.05.2021
KUUM TEEMA: kas vaktsineeritud inimesed võivad salaja viirust levitada?
07.04.2021
TEADLANE SELGITAB: mida tähendab koroonatesti valepositiivne tulemus?