Uudised

PALJU ÕNNE! Need erakordsed inimesed valiti tänavu aasta õeks  ja hooldustöötajaks! (8)

Sirje Maasikamäe, 12. mai 2021 18:30
Margit Hünnonen / Marje Rebane / Angelika LallFoto: Joonas Sisask / Janika Kullamaa / Erakogu
President Kersti Kaljulaid andis tänasel rahvusvahelisel õdede päeval üle aasta õe ja aasta hooldustöötaja tiitlid. Esmakordselt valiti aasta õeks kaks õde – Angelika Lall ja Marje Rebane. Aasta hooldustöötajaks valiti  Margit Hünnonen.

„2021. aasta on mitmes mõttes erakordne. Erakordselt on meil kaks aasta õe tiitli laureaati, sest nende kahe tööka, empaatilise ja targa daami vahel jagunesid Eesti Õdede Liidu volikogu hääled nii põhi- kui ka kordushääletusel võrdselt. Tänasel õdede päeval kuulutame erandkorras välja ka aasta hooldustöötaja. Aasta hooldustöötajaks valitud Margit Hünnoneni iseloomustab hindlasti suurepärane teadmiste ja oskuste pagas, aga ka koostöövalmidus ja empaatiavõime,“ ütles Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus.

Samal teemal

Aasta õde 2021 – Angelika Lall

Angelika Lall on Tartu Ülikooli Kliinikumi õendusabi osakonna juhataja. „Suhtlen oma töös paljudega ja näen enda kõrval tublisid kolleege, kes väärivad samasugust tunnustust,“ ütles kõrge tunnustuse pälvinud naine Õhtulehele. „Leian, et see on tunnustus kõigile õendustöötajatele, kes on valinud selle ennastsalgava elukutse, aastaid enda või eriala arengusse panustanud, teinud koostööd kolleegidega, et seista kvaliteetse, inimkeskse ja patsiendisõbraliku tervishoiuteenuse pakkumise eest.“

Lall on töötanud Tartu Ülikooli Kliinikumis õena 31 aastat. Töö eri valdkondades on andnud talle suurepärased teadmised, oskused ja kogemused, mida ta on jaganud nii elanikkonna kui ka kolleegidega. Tema töistest saavutustest väärib märkimist TÜK taastus- ja järelraviosakonna töö käivitamine 2002. aastal. Samuti on ta andnud suure panuse iseseisva statsionaarse õendusabiteenuse arendamises nii TÜK-s kui ka kogu Eestis. Angelika on õe elukutset alati kõrgelt hinnanud ning innustanud ka noori kolleege empaatiliselt mõistma ja toetama nii patsiente kui ka nende lähedasi.  

Angelika Lall on töötanud Tartu Ülikooli Kliinikumis õena 31 aastat. Foto: Erakogu

Aasta õde 2021 – Marje Rebane

Valga haigla kiirabi õe-brigaadijuht Marje Rebane on töötanud 28 aastat õena nii Tartu Ülikooli kliinikumis kui ka Valga haiglas. Enamiku sellest ajast on ta töötanud erakorralise meditsiini õena, aga ta on töötanud ka psühhiaatria  ja sisehaiguste valdkonnas ning osa aega ka kõrva-nina-kurgu kabinetis.

„Ma pole kunagi kahetsenud õeks õppimist,“ ütles Rebane Õhtulehele. „Ma isegi ei kujuta ette, et võiks midagi muud teha. Vaatamata juhuslikule valikule olen leidnud ameti, mis teeb mu õnnelikuks. Mulle meeldib mu töö väga, hoolimata sellest kas see on kabinetis või kiirabis.  Mulle meeldib, kui saan inimeste heaks midagi teha. Õed ikka teevad kõik selleks, et aidata.

Praegu töötab ta nii kiirabi õe-brigaadijuhi kui ka kõrva-nina-kurgukabineti õena. Tal on pikaajaline kogemus usaldusisikuna ning julgus rääkida kaasa õdede ja hooldustöötajate töötingimuste parandamises. Ta on läbinud eriõe väljaõppe ning julgustab pidevalt nii noori kui ka vanemaid kolleege end täiendama.  

Margit Hünnonen on Tartu Ülikooli Kliinikumi COVID-19 intensiivravi osakonna hooldaja.

Hooldustöö juurde tõi teda isiklik kogemus. Lähedase hooldamine viis ta õppima hooldustöötajaks, mis on olnud tema tööks viimased kuus aastat. Lisaks põhitööle panustab ta ka uute ja praeguste hooldustöötajate õpetamisesse. Ta on oma töös nii hea, et võitis üle-Eestilise kutsemeistri võistluse „Noormeister 2017“.

Tema imeline empaatiavõime on kaugele tuntav. Tal on hea omadus säilitada inimlikkus ka kõige ekstreemsemates olukordades ning see on silma jäänud nii kolleegidele kui ka patsientidele. Praegu töötab ta Tartu Ülikooli Kliinikumi esimeses COVID-19 intensiivravi osakonnas ehk kõige raskemas seisus haigetega.

“Meil on intensiivis hästi toetav ja tugev meeskond,” ütles ta Õhtulehele, kuidas ta tuleb toime nii raske tööga. “Samuti on meil majas pakutud koolitusi psühholoogilise abi teemal. Mul hetkel pole seda vaja läinud, sest saan end maal nii välja lülitada, et esialgu tulen toime. Meie töös on väga vaja osata end välja lülitada, sest muidu tuleb läbipõlemine ruttu.“

Aasta Õde ja Aasta Hooldustöötaja tiitli laureaadid valib Eesti Õdede Liidu volikogu salajasel hääletusel. Kandidaate saavad esitada kõik Eesti Õdede Liidu liikmed. Hinnatakse koostöövalmidust, toimekust, abivalmidust, panust EÕL tegevusse ja elanikkonnale.

Eesti Õdede Liit on kutseorganisatsioon ja ametiühing. Liit on seadnud oma eesmärgiks elanikkonna tervise, õenduse arengu ning inimeste terviseteadlikkuse edendamise. Eesti Õdede Liit osaleb Rahvusvahelise Õdede Nõukogu ja Euroopa Õdede Nõukogu tegevuses.