Uudised

Eestis on vaktsineerimise järel koroonasse haigestunud vaid Pfizeriga kaitsepoogitud inimesed (58)

Toimetas Annika Erg, 15. juuni 2021 22:31

Vaktsiin

Foto: Aldo Luud

Koroona vastu vaktsineeritutest on Eestis tõsisemalt haigestunud vaid Pfizeriga kaitsepoogitud inimesed. Ekspertide kinnitusel ei ole siiski alust väita, nagu oleks AstraZeneca vaktsiin tõhusam kui Pfizeri oma.

Kaheksakümmend kuus. Just nii palju on ravimiameti andmetel inimesi, kes pärast teist vaktsiinisüsti ja nõutud päevade möödumist siiski koroonasse jäid, vahendas „Aktuaalne kaamera“. Vaid üks neist oli saanud Modernat, kõik ülejäänud olid vaktsineeritud Pfizeriga. Kuigi AstraZenecaga vaktsineeritute haigestumise kohta teateid pole, ei saa ravimiameti hinnangul väita, nagu oleks see Pfizeri vaktsiinist tõhusam.

„Neid vaktsiine ei saa mitte kuidagi omavahel võrrelda, sest Comirnaty ehk Pfizeri vaktsiini tehti alguses peamiselt meditsiinitöötajatele. Seda tehti massiliselt jaanuaris-veebruaris, kui seda viirust oli hästi palju ja oli väga suur tõenäosus viirusega kokku puutuda,“ seletas ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja Maia Uusküla.

Kuus Pfizeriga vaktsineeritut põdesid viirust raskelt ja vajasid haiglaravi, kaks eakat suri.

„Nende immuunsüsteem oli ikkagi väga halb juba, tõenäoliselt neil ei tekkinudki antikehi. Neil oli palju kaasuvaid haigusi ja nad Covid-pneumooniasse ikkagi surid,“ ütles Uusküla.

Kui ravimiamet kogub arstide käest infot sümptomitega haigestunute kohta, siis tervise infosüsteemi statistikas kajastuvad kõik positiivse koroonatesti andnud vaktsineeritud. Haigestunute numbrid on küll märksa suuremad, aga vahekord jääb samaks. Positiivse koroonaproovi on andnud 56 AstraZeneca ja 517 Pfizeri vaktsiini saanutest.

„Siin on kindlasti oluline osa sellest, kui palju inimesi on millise vaktsiiniga vaktsineeritud. Paratamatult Pfizeriga on rohkem vaktsineerituid ja selliseid juhtumeid esineb ka rohkem,“ ütles terviseameti nakkushaiguste osakonna peaspetsialist Kerstin-Gertrud Kärblane.

Pfizeri kinnitusel on tema vaktsiini efektiivsus 95 protsenti ehk sajast vaktsineeritust viiel võib olla tõenäosus haigestuda.

„Meil on haigestunuid 0,25 protsenti, mis on väga väike arv. Kui veel arvestada andmekvaliteeti sinna juurde, kes neist olid asümptomaatilised, siis usume, et see protsent on veel väiksem. Saab öelda, et vaktsiini efektiivsus on meil Eestis isegi kõrgem kui 95 protsenti,“ rõhutas Kärblane.

Teadusnõukoja juhi Irja Lutsari sõnul on seni AstraZeneca tõhususest rääkides vaktsiinile liiga tehtud, aga päris mehaaniliselt vaktsiine võrrelda ei saa. Küll aga on olemas Brittide andmed vaktsiinide toime kohta.

„Kui nad vaatasid päriselu andmeid, siis ei olnud mingit vahet AstraZenecal ja Pfizeril. Meie andmed näitavad ka täpselt seda, et kõik need vaktsiinid on võrdselt head,“ sõnas Lutsar.

Ravimiameti kinnitusel tuleb praegu kõigi vaktsiinide kohta järjest vähem teateid haigestumistest.