Uudised

KUS ON LÄHIM WC? Loodi rakendus, mis aitab leida kiiresti tualeti nii soolehaigetel kui teistel hädasolijatel   

Toimetas Sirje Maasikamäe, 21. juuni 2021 11:27
Foto: vIDA pRESS

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsil valmis Eesti esimene WC-leidja kaardirakendus, millest on abi kõikidel.

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts (EPSS) lõi kaardirakenduse, millega on võimalik leida ja navigeerida lähima WC-ni. Kaart ja navigeerija on leitav seltsi kodulehel www.ibd.ee/wc-kaart. Tänaseks on lisatud rakendusse 250 WC-d, kuid kõikl inimesed ja ettevõtted võiksid anda teada avalikest WC-dest, mida on võimalik hädas olijail kasutada.

Samal teemal

 „Põletikulise soolehaigusega inimesi on Eestis umbes 2500, lisaks saab uue diagnoosi igal aastal veel umbes 500 inimest. Sellise diagnoosiga inimestel võib tekkida vajadus käia tihti ja ootamatult WC-s. Meie WC-leidja/navigeerija on abiks aga ka kõikidele teiste diagnoosidega haigetele, kel võib olla viivitamata vajadus WC-sse pääseda. Ja kuna tegemist on tõesti esimese sellise vajaliku abivahendiga, mis aitab leida avalikku WC-d, siis ma usun, et seda saavad vajaduse korral kasutada kõik inimesed, kel vaja leida kiiresti avalik WC,” rääkis Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsi juhatuse liige Janek Kapper.

 „Mul on ka väga suur palve kõikidele inimestele ja ettevõtetele üle Eesti, et te annaksite teada avalikust WC-st, et saaksime kaarti täiendada ning nii abiks olla tõesti kõigile, kes seda vajavad,“ lisas Janek Kapper.

Janek Kapper näitab kaarti, mis on loodud soolehaigetele, et nad pääseksid vajadusel kiiresti tualetti.

Foto: Erakogu

 

 EPSS on loonud ka WC-kaardi, et selle ette näitamisel saab soolehaige viivitamatult pääsu lähimasse tualetti. WC-kaardi esitanud inimese võiks lubada puuetega inimestele mõeldud tualetti, tasulisse WC-sse tasuta, klienditualetti nt kohvikutes (kuigi inimene pole klient) ning personalitualetti.  WC-kaarte antakse välja põletikulise soolehaigusega patsientidele ehk vaid EPSS-i liikmetele.

 Kroonilised põletikulised soolehaigused on Crohni tõbi ja haavandiline koliit. Kõige tavapärasemad sümptomid on kõhulahtisu, verine väljaheide ja kõhuvalu ning Crohni tõve korral kaalulangus. Haigus võib tekkida igas vanuses, kuid tavaliselt haigestutakse noores eas (15.–35. aastaselt). Haigestumise põhjused ei ole teada – arvatakse, et haiguse tekkeks on oluline pärilike ja keskkonnafaktorite koosmõju ning soole mikrofloora eripära.

Põletikulist soolehaigust ei ole võimalik ennetada. Enamasti kulgeb haigus ägenemistega ja võib taanduda (remissioon) kas raviga või iseenesest. Haiguse ägenemisetappide ajal võivad õppimis- ja töövõimekus olla piiratud, kuid see viib harva pikaajalise töövõimetuseni. Infot põletikulise soolehaiguse kohta leiab patsiendiorganisatsiooni kodulehelt: www.ibd.ee.

 Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts (EPSS) on heategevuslik organisatsioon, mis tegutseb eesmärgiga aidata patsientidel lahendada haavandilise koliidi ja Crohni tõvega seonduvaid probleeme ning parendada haavandilise koliidi ja Crohni tõve haigete ravitingimusi ja elukvaliteeti.