Hea nõu

KUKKUSID JA HAMMAS TULI ÄRA? Tegutse kiiresti, nii et seda saaks tagasi istutada!  

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. juuni 2021 07:00
Foto: Vida Press

Tõukerattad, rulad, rulluisud on osa suvisest argipäevast. Pahupool on aga see, et nendega on võimalik kukkuda nii, et hambast tuleb kild või terve hammas tuleb suust.

 

„Kui hambast tuleb kild, võta murtud tükk ja mine sellega hambaarsti juurde. Aga kui terve hammas tuleb suust, siis tasub teada, et jäävhammast on võimalik suhu tagasi istutada,„ ütleb Kliinik 32 näo- ja lõualuukirurg  Reet Pallase. “Kõige tähtsam on tegutseda kiiresti, siis on hamba ellujäämise prognoos kõige parem.“

 Hamba tagasi istutamisega on väga kiire

 Tegutseda tuleb kiiresti, kuid vähetähtis pole ka see, kuidas tegutseda. Väikesed sidemed, mis hammast igemes luuga ühendavad, on õrnad ja hävivad vales keskkonnas väga kiiresti.

 Kõige paremad šansid ära tulnud hamba päästmiseks on siis, kui hammas koheselt suhu oma kohale tagasi asetada. „See võib olla küll ehmatav ja hamba suhu tagasipanek võib olla valus või ebamugav, kuid hiljem olete selle julgustüki eest endale tänulik, sest elu on võimalik jätkata oma hambaga,“ ütleb hambakirurg.

dr Reet Pallase

Foto: HEIKKI AVENT

Samal teemal

 

Dr. Pallase sõnul tasub ära tulnud hammast suhu tagasi pannes teada, et seda tohib puudutada ainult hambakroonist ehk ülemisest valgest osast. „Juurepinda käega katsuda ei või, sest siis saavad hambajuurt luuga ühendavad sidemed vigastada ja asenduvad hiljem luurakkudega. See tähendab, et näiteks lapsele või noorukile suhu tagasi istutatud hamba puhul luu ei arene edasi. Kui teised hambad lõikuvad koos luu kasvuga edasi, siis luustunud hamba kohas ei lõiku ja esteetiline probleem on selle hamba jäämine teistest kõrgemale nii mälumistasapinna kui igemeserva suhtes,“ ütleb ta.

 Kui hammast mingil põhjusel kohe oma kohale tagasi panna ei saa, tuleks hiljemalt ühe tunni jooksul seda teha oma hambaarsti juures. „Mida kiiremini hammas oma kohale tagasi saab, seda parem on prognoos. Peale üht tundi tagasi istutatud hambad jäävad küll oma kohale, kuid nende juured asenduvad hiljem väga suure tõenäosusega luurakkudega ning kuuluvad pikemas perspektiivis ikkagi eemaldamisele,“ nendib dr. Pallase.

 Esimesel võimalusel tuleks hambaarsti juurde minna ka iseseisvalt tagasi istutatud hambaga. Kõige kättesaadavam abi selles olukorras on alati oma hambaarst, puhkusel või reisil viibides tuleks jõuda lähimasse hambaravikliinikusse. 

 Kiirustades täielikult suust välja kukkunud hambaga hambaarsti juurde on oluline teada, kuidas tuleks hammast õigesti transportida.

 „Hammas säilib kõige paremini, kui see panna põske või transportida topsis oma sülje sees. Teine võimalus on leida klaas piima ning panna hammas sinna sisse kuni hambaarsti juurde jõudmiseni,“ soovitab dr. Pallase.

Ka hambast ära tulnud kild tasub üles otsida ning hambaarsti juurde jõudmiseni niiskes keskkonnas säilitada. Tihti saab ära tulnud tüki hamba külge tagasi fikseerida.

 Kiiret abi hambatraumade puhul saab igast hambakliinikust, kus tegeletakse hambaraviga. Selleks, et ära tulnud hambaga kõik korda saaks, ei piisa ühest erakorralisest hambaarsti külastusest, paljudel tuleb  pärast traumat hambaarsti juurde pikemaks ajaks jälgimisele jääda.

 “Tagasi istutatud hammas võib vajada ajutiselt täiendavat kinnitamist kõrvalhammaste külge ja seda tuleks edaspidi jääda jälgima esialgu paarinädalaste, hiljem mõnekuiste vahedega röntgenpilte tehes, et võimalikult varakult märgata sekkumist vajavaid muutusi – põletikku või juurepinna sulamist,“ selgitab dr Pallase.

 Millal hambaarsti juurde, millal EMOsse

 Kui on juhtunud hambatrauma, on oluline meeles pidada, et tegu on peapiirkonna traumaga ja kui sellega kaasnevalt kaotab inimene teadvuse, patsient ei ole kontaktne või esineb mõni muu märk, mis viitab ajutraumale, tuleks esmalt kiirustada erakorralise meditsiini osakonda ehk EMO-sse, et hammast päästes mitte midagi olulisemat maha magada.

 Dr Pallase on Kliinik 32-s spetsialiseerunud keerulistele hambakirurgia juhtumite lahendamisele. Ta ütleb, et hambakirurgias on hamba ümberistutamiseks aega kuni 10 minutit. “Seega pole mingit alust loota, et trauma tõttu suust välja kukkunud hamba tagasiistutamise hea prognoos kunagi palju rohkem aega oleks, kuigi me iga kord anname endast maksimumi.“

 Hambatraumad statistikas ja kasulik äpp

 Ligikaudu üks neljandik kõigist kooliealistest lastest kogeb kooliaastate jooksul jäävhammaste mingit tüüpi traumat. Numbriliselt kõige sagedamini saadakse traumasid ülemistele keskmistele lõikehammastele ning kõige sagedamini saavad neid traumasid 7–9-aastased lapsed.

 Mõnel spordialal (hoki, poks) soovitatakse hambatraumade vältimiseks kasutada hambakaitsmeid, kuid ka ratta, tõukeratta või rulluiskudega kukkumised on sageli hambatraumade põhjuseks. Et olla õnnetusteks valmis  tasub lapsevanematel ja treeneritel oma telefoni alla laadida hambatraumade puhul juhiseid andva mobiilirakenduse „Tooth SOS“. See äpp aitab kriitilises olukorras õigeid otsuseid teha.

 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iadtapp.toothsos&hl=en_US&gl=US