Meeled

ALKOHOL VIIB RÄNKADE ÕNNETUSTENI: psühholoog annab kolm head nõuannet, kuidas on kergem seltskonnas kaine püsida (7)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. juuni 2021 12:00
Foto: Vida Press

Alkohol annab liigse enesekindluse, vähendab reaktsioonikiirust ja koordinatsioonivõimet. „Joobes tehtud otsused võivad viia õnnetuseni,“ ütleb kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. Seltskonnas võib olla keeruline öelda joomisele „ei“, kuid võta appi psühholoogi soovitatud head nipid!

Sellesuvine päästeameti, transpordiameti ning politsei- ja piirivalveameti ühine teavituskampaania „Sul on selgroogu!“ annab praktilisi näpunäiteid, kuidas vältida alkoholi kuritarvitamist ning märgata enda ja kaaslaste riskikäitumist.

Joobes mootorsõidukijuhi süül on viimase kolme aasta jooksul kaotanud elu üle kümne inimese aastas. Statistika näitab, et suvel kasvab joobes juhtimisega kaasnevate liiklusõnnetuste arv. „Selle suve liikluspilti võib mõjutada lisaks tavapärastele käitumisharjumustele ka piirangute leevenemine,” rääkis Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert Liis Sepp.

 Inimkannatanutega õnnetusteni viivad mitmed riskitegurid, sealhulgas alkoholi tarvitamine. Alkohol annab Sepa sõnul liigse enesekindluse, vähendab juhi reaktsioonikiirust ja koordinatsioonivõimet, halvendab kiiruse-, aja- ning vahemaadetaju ja võimet neid hinnata.

Foto: Pixabay

Samal teemal

2020. aastal transpordiameti läbi viidud küsitlusuuringutes hindasid kõik vastanud joobes sõiduki juhtimist ohtlikuks, kuid nii mõnedki tunnistasid, et on juhtinud mootorsõidukit alkoholi või narkootilise aine mõju all või istunud autosse, mille rooli keerab joobes juht.

 Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Viktor Saaremetsa sõnul kujunes eelmine aasta taasiseseisvumise aja suurima veeõnnetuste arvuga aastaks. Ohtlikud on nii joobes vettekukkumised kui ka ujuma minekud.

Vette kukkumiste arv on ajas kasvanud ning peamiseks põhjuseks on olnud taas alkohol. „Kõik suplemisel uppunud tööealised inimesed olid joobes,” lisas Saaremets. Tema sõnul on üle Eesti on uppunute arv ühtlaselt kasvanud ning veekogudeks tiik, järv, jõgi, meri või kraav.

 Võitle kiusatusega juua!

„Kui sul on kiusatus nädalavahetustel alkoholi juues lõõgastuda, siis proovi endale töönädala jooksul puhkepause anda. Sellega väldid pingete kuhjumist, mis võib riskikäitumiseni viia, kui oled joonud,“ soovitab vaimse tervise portaali Peaasi kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. Ta annab  annab kolm olulist nõuannet, kuidas hoida seltskonnas selgroogu ja vältida õnnetusi.

 1. Leia oma „ei”

 2. Kokkulepped enne pidu

 Leppige sõpradega aegsasti kokku, kuidas pidu turvaliselt pidada. Pange autovõtmed ära. Kes on kaine autojuht? Ujuma ei lähe, paadisõit jääb homseks. Joobes tehtud otsused võivad viia õnnetuseni.

 3. Kui kokkulepped ei kehti?

 Kui enne pidu tehtud kokkulepped ei kehti ja sõber tahab napsusena rooli istuda või ujuma minna, siis kardetakse sageli, et teda keelates või takistades rikume suhteid – sõber või sõpruskond paneb pahaks. Sellises olukorras tuleb meeles pidada, et sõbra elu on tähtsam kui tüli vältimine. Head suhted sinu elus toimivad ainult siis, kui suudad hoida nii ennast kui teisi.

 

Samal teemal

22.05.2021
VALU RINNUS POLE AINUS TUNNUS: infarkt võib anda tunda juba mitu päeva varem
21.05.2021
KUUMUS OHUSTAB SÜDANT: 7 elutähtsat valikut, et palavus ei saaks saatuslikuks
20.05.2021
MIDA TEHA ÜLEKUUMENENUD INIMESEGA? 7 eluliselt tähtsat asja, mida peaksid teadma päikesepistest
19.05.2021
PILT HAKKAB EEST ÄRA MINEMA? 10 kõnekat märki, et vajad rohkem vett