Karmen Joller

Foto: Martin Ahven
Ohtuleht.ee 28. juuli 2021 15:28

„Kui meie valitsuses on minister, kes käitub lapsikult ja poeb seejuures väga lapsikute väidete taha, siis vabandage väga, aga mina ei näe sellel ministril kohta valitsuses. Eriti ei taha ma näha sellist ministrit juhtimas valdkonda, mis on üks kõige enam pandeemiast räsida saanud valdkondi,“ kirjutab perearst Karmen Joller sotsiaalmeedias pärast kultuuriminister Anneli Oti intervjuud.

Õhtuleht avaldab täismahus doktor Karmen Jolleri Facebooki postituse, milles kommenteerib kultuuriminister Anneli Oti antud intervjuud, et kuna tema pole viroloog, ei saa ta ka soovitada inimestel vaktsineerida.

***

Ma ei ründa tavaliselt inimesi avalikult ja otse. Aga täna ma ei saa vait olla. Kui meie valitsuses on minister, kes solvab oma väljaütlemiste ja oma käitumisega minu kolleege virolooge ja seab kahtluse alla nende töö, siis ma lihtsalt ei saa vait olla. Veel hullem – ministri väljaütlemised kahjustavad Eesti inimeste tervist: kui kasvõi üks inimene end Anneli Oti eeskujul vaktsineerimata jätab ja seetõttu haigestub...

Kuigi minister Ott ei ole end avalikkuses vaktsiinivastaseks tituleerinud, on ta oma olemuselt klassikaline vaktsiinivastane, olen sarnaseid inimesi kohanud nii virtuaal- kui päriselus juba mitmete aastate jooksul. Ta poeb ebamääraste ja justkui inimlike väidete taha – aga tegelikkuses on need nõrgad ja alusetud ettekäänded. Tegelikult on see ignorantsus tänapäevase teaduse suhtes, ja mitte ainult ignorantsus – tegemist on teadliku katsega õõnestada tänapäevaseid teaduslikke arusaamu, ka teadlasi.

Mitte keegi ei plaani Eestis vaktsineerimata inimesi diskrimineerida.
Vaktsineerimine on vastutuse võtmine. Vastutuse võtmine on üks täiskasvanud inimese tunnus. Kuna täiskasvanud inimene võtab vastutuse, on tal ka rohkem vabadusi. Kuna täiskasvanud inimene panustab rohkem, on tal ka rohkem vabadusi.

Autot võib juhtida Eestis inimene, kes on täiskasvanu.
Mitte keegi meist ei pea normaalseks, et inimene istuks autorooli juhilubadeta.

Vaktsiin saab olema nagu juhiluba, mis näitab, et inimene on otsustanud panustada ühiskonda, on teadlik oma tervise hoidmise tänapäevastest teaduslikest arusaamadest.

Vaktsineeritud inimestel, kes on oma otsusega ühiskonna turvalisusse panustanud, kes on teinud täiskasvanuliku otsuse, peab olema õigus tunda end turvaliselt. Seega – kui vaktsineeritud inimestel pole suuremaid vabadusi, siis diskrimineeritakse hoopis vaktsineeritud inimesi!

Igaüks võib otsustada mitte teha juhilube. Siis kasutab ta lihtsalt ühistransporti või palub end kellelgi sõidutada.
Igaüks võib otsustada mittevaktsineerimise kasuks – ta lihtsalt ei käi teatris, kinos, spordisaalis. Aga ta saab käia arsti juures, toidupoes ja mujal, kus inimene peab käima selleks, et oma põhivajadusi täita. Filme vaatab ta kodus ja tervisejooksu teeb metsarajal.

Nii lihtne see ongi. Kedagi ei diskrimineerita. See on igaühe vaba valik.

Kui meie valitsuses on minister, kes käitub lapsikult ja poeb seejuures väga lapsikute väidete taha, siis vabandage väga, aga mina ei näe sellel ministril kohta valitsuses. Eriti ei taha ma näha sellist ministrit juhtimas valdkonda, mis on üks kõige enam pandeemiast räsida saanud valdkondi.

Lugupeetud Anneli Ott – palun tehke täiskasvanulik, tervislik ja turvaline valik ja lõpetage meie arstide ja teadlaste alavääristamine!