Hea nõu

TEADLANE SELGITAB: missugune on maski tervist kahjustav mõju, eriti kui kanda seda pikka aega? (21)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 27. august 2021 06:00

Foto: Martin Ahven

Missugune on maski tervist kahjustav mõju, eriti kui kanda seda pikka aega? Millist nõu annaksite inimestele, kes peale siseruumide kannavad maski ka väljas?

„Tervishoiutöötajatel, kes teevad ebainimlikult pikki vahetusi, on tõesti kirjeldatud erinevaid maski kandmisega kaasnevaid hädasid: akne, naha koorumine, peapööritus jm,“ selgitab molekulaarbioloogia teadur Uku Haljasorg.

Samal teemal

„Seda on esinenud küll pigem N95-tähistusega maskide puhul. Peame arvestama, et tegemist on erakordsetes tingimustes töötavate erakordsete inimestega. Tavaelus tavalise meditsiinilise maskiga ringikäimisel ei ole teadaolevalt kõrvalnähte peale inimese isikliku vaimse ja füüsilise ebamugavustunde. Sellest võib muidugi välja kasvada ärevus ja vastumeelsus, mis hakkavad omakorda ebamugavustunnet võimendama.

 Õues jalutades ei ole vaja maski kanda. Kui mask tagab selle kandjale turvatunde, siis loomulikult – enese mugavus on äärmiselt oluline. Kuid väljas on nakkuse saamise tõenäosus väga väike, kui just sihilikult midagi terve mõistuse vastast ei tee. Ise kannan siseruumides maski, kuid niipea, kui värske õhu kätte saan, võtan selle eest ära.“

Loe lisa Tartu ülikooli kodulehelt Teadlaste vastused koroonaküsimustele.

Samal teemal

24.08.2021
TEADLANE SELGITAB: kas mRNA- vaktsiinid on geeniteraapia, mis võib kahjustada loodet või rasestumist?
20.08.2021
VAKTSIINIVASTASTE PÖÖRANE NÕUE: vereülekandeks kõlbab ainult vaktsineerimata doonori veri!
17.08.2021
KOROONA VARITSEB LAPSI! Kas ülimalt nakkav deltaviirus on neile tõesti ohtlikum?
01.04.2021
TEADLANE SELGITAB: miks ma peaks ennast vaktsineerima, kui vaktsiini kaitse kestus pole teada?