Uudised

Koroonaviiruse leviku riskitase muutus Eestis keskmisest kõrgeks (95)

Toimetas Triinu Laan, 30. september 2021 13:05

Foto: Tiina Kõrtsini

Valitsus võttis täna teadmiseks, et nakatumisnäitaja poolest on koroonaviiruse leviku riskitase ühe astme võrra tõusnud ja jõudnud keskmiselt kõrgele tasemele, millele vastab Covidi valgusfooris oranž värv.

Covid-riskimaatriksi järgi on tegemist kõrge koroonaviiruse leviku ohuga, juhul kui seitsme päeva keskmisena nakatub päevas 600–1000 inimest. Praegu nakatub Eestis seitsme päeva keskmisena 625,1 inimest.

Samal teemal

Kõrge riskitase näitab, et koroonaviirus levib kogukondades väljaspool koldeid ja on oht viiruse väga laiaks levikuks. Kõrge riskitaseme korral on Covid-regulatsioonide eesmärk tagada tavapärane arstiabi ja vältida vajadust ulatuslike piirangute järele.

Viiruse leviku kõrgendatud ohu korral on endiselt väga oluline järgida kehtestatud kontrollmeetmeid: kanda koroonaviiruse nakkusohu suhtes mittekontrollitud avalikes siseruumides maske, liikuda hajutatult, kasutada desinfitseerimisvõimalusi. Ruumides ja asutustes, kus on ette nähtud koroonaviiruse nakkusohutuse kontroll, tuleb esitada Covid-tõend.

Koroonaviirusega nakatunute arvu kõrval arvestatakse viiruse leviku riskitaseme määramisel ka  seitsme päeva keskmist Covid-hospitaliseeritute arvu, mis on Eestis praegu 23,4. Riskimaatriksi järgi on tegemist kollase ehk keskmise tasemega. Selle näitaja osas muutub riskitase kõrgeks, kui seitsme päeva keskmine haiglasse sattumise arv ületab 30 inimest.

Raske haigestumise ja haiglasse sattumise eest kaitseb väga tõhusalt vaktsineerimine. Mida rohkem on täielikult vaktsineerituid, seda väiksem on surve haiglatele.

Vaktsineerimine on muudetud kättesaadavaks ja võimalikult mugavaks üle kogu riigi. Kui inimene pole veel vaktsineerimisotsust teinud, saab informeeritud otsuse teha, helistades perearsti nõuandetelefonile 1220 või rääkides oma perearstiga. Teavet vaktsineerimispunktide kohta saab telefonilt 1247 või veebilehel vaktsineeri.ee.

Koroonaviiruse riskitaseme määramisel arvestatakse hospitaliseeritute ja nakatumise näitajatele lisaks nelja indikaatorit.

Esiteks arvestatakse seitsme päeva keskmist Covid-19 surmade arvu, mille matemaatiline väärtus on praegu 2,57. Riskimaatriksi järgi vastab see madalale ohutasemele.