Foto: Grete-Elisabeth Lauri
Repliik
7. november 2021, 19:50

Ohtlik korralagedus | Miks pakub digiregistratuur kolmandat doosi mõni kuu tagasi teise doosi saanuile? (47)

Digiregistratuur pakub tõhustusdoosi saamiseks aega osadel juhtudel täpselt 6 kuu möödumisel teisest doosist, samas lastele pakub sama registratuur kolmanda süsti saamise võimalust kohe praegu, mõni kuu pärast teise doosi saamist. Kas peaks vastavalt pakutule süsti kohe ära tegema?

Eva Lehtla, sotsiaalministeerium: Tõenäoliselt võib olla tegemist digiregistratuuri arendusveaga ja TEHIK uurib seda, et selle saaks kiirelt parandatud. Ametlikud soovitused kõik kehtivad. Nii Pfizer/BioNTech kui Moderna tõhustusdoosid on saanud Euroopa Ravimiameti heakskiiduga näidustuse kasutamiseks 6 kuud pärast esmase vaktsiinikuuri lõppu ning alates 18. eluaastast. Seega pole alaealistele praegu tõhustusdoose ette nähtud.

Samuti ei tohiks perearstid praegu pakkuda tõhustusdoosi inimestele, kellel on esmase kuuri lõpust möödas vähem kui kuus kuud. Erandjuhtudel võib kolmandaid doose manustada arsti otsusel varem kui tegemist on näiteks lisadoosiga immuunpuudulikkusega inimesele. Sellisel juhul on lisadoos mõeldud esmase kuuri lõpetamiseks.

Karilin Engelbrecht, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse kommunikatsioonijuht: Avasime tõhustusdooside broneerimise võimaluse üleriigilises digiregistratuuris alles hiljuti ning arendame tehnilist lahendust ajas pidevalt edasi. Muuhulgas ka erinevaid piiranguid ja võimalusi vanusepiirangute ning tõhustusdooside manustamise aja osas. Täna on sinna lisatud ka alaealistele aega broneerides tõhustusdoosi ja esmase doosi ajavahe kontroll.