Aura veekeskus

Foto: ALDO LUUD
Toimetas Keit Paju 9. märts 2023 17:47

Terviseamet leidis Aura keskuse esimese korruse naiste pesuruumi ühest dušist Legionella pneumophila bakterit. Ohutuse huvides suletakse esimese korruse pesuruumides osad dušid. 

Aura keskuse juhataja Kairit Matto sõnul suletakse esimesel korrusel nii naiste- kui ka meeste pesuruumides vaid vaheseintega dušikabiinid. „Avame kõik dušid taas siis, kui uued proovid on korras,“ lisas Matto. 

Aura keskuse klientidel, kes on kahe nädala jooksul külastanud ujulat ja veeparki ja kasutanud esimese korruse vaheseintega dušikabiine (eelkõige naiste poolel kõige saunapoolsemat dušši), palutakse oma tervist jälgida ja bakterile viitavate haigusnähtude korral pöörduda perearsti poole.

Eelmisel nädalal leidis Terviseamet bakteri Tartu V Spa keskusest. Selle sisaldus ületas normpiire kohati ligi 100 korda. Tegemist ei olnud rutiinse kontrolliga, vaid terviseamet kontrollis erinevaid paiku, millega puutus kokku üks legionelloosi haigestunud eakas riskirühma patsient, kelle tervislik seisund on raske.

Legionelloos on vee-tekkeline nakkushaigus. Legionellad võivad soodsates tingimustes (veevoolu puudumisel jm) koloniseerida veesüsteemid (torustikud, reservuaarid, niisutid, basseinid, purskkaevud jm), paljuneda seal +25ºC-42ºC temperatuuril ning moodustada nende pinnale püsiva biokile.

Legionellad levivad veepiiskade või vee sattumisel hingamisteedesse. Haigusenähtudeks on palavik, pea-, kõhu- ja lihasevalu, halb enesetunne, isutus, kõhulahtisus ja mitteproduktiivne köha. Kujuneb kopsupõletik koos hingamisraskusega. Haiguse kulg võib olla raske ja võib lõppeda surmaga umbes 15%-l juhtudest.

Legionella-nakkuse riskirühmad on inimesed: kes on üle 50 aasta vanused, immuunpuudulikkusega, diabeediga, krooniliste kopsu- ja neeruhaigustega, pahaloomuliste kasvajatega inimesed ning suitsetajad.