LOODUS ANNAB TERVISE: Aastaid tagasi kallati ternespiim veel muu loomasööda sekka, nüüd uurivad ternespiima kasulikke omadusi maailma juhtivad teaduskeskused.Foto: All Over Press
Kaire Kenk 8. oktoober 2004 00:00
Veel kümme aastat tagasi kallasid Uus-Meremaa farmerid vasikatest üle jäänud ternespiima lihtsalt muu loomatoidu sekka. Nüüd uurivad ternespiima kasulikke omadusi maailma juhtivad teaduskeskused, ternespiimakapslitest loodetakse abi saja haiguse vastu.

Ternespiim erineb oluliselt tavalisest lehmapiimast. See moodustub pärast poegimist lehma udaras ja aitab vasikal kohaneda välismaailmaga.

Ternespiimas leiduvad kaitsevalgud – immunoglobuliinid – kaitsevad vasikat nii viirus- kui ka bakternakkuste eest. Võrreldes tavalise joogipiimaga, on ternespiimas immuunglobuliine ligi 70 korda rohkem. See on ternespiima kõige väärtuslikum omadus. Ternespiimas sisalduvate immunoglobuliinide ehk antikehade mõjust inimese tervisele on avaldatud mitmeid uurimisi. Uus-Meremaal, Suurbritannias ja näiteks ka Soomes, kus Jyväskylä ülikooli professor Antti Mero uuris ternespiimas sisalduva immunoglobuliini A mõju Soome suusatajatel. Kahe nädalaga paranes katsealustel füüsiline sooritusvõime, vastupidavus haigustele ja üldine aktiivsus.

Kaitseb viirushaiguste eest

Tänu suurele immunoglobuliinide sisaldusele kaitseb ternespiim viiruste ja bakterite eest, tasakaalustab veresuhkru taset, stimuleerib luude, lihaste, närvide ja kudede kasvu, tasakaalustab veresuhkru taset, viib organismist välja jääkaineid, korrastab ainevahetust ja tänu sellele teeb inimese ka reipamaks.

Ternespiimal on väga rikkalik biokeemiline koostis, see sisaldab peaaegu veerand tuhat komponenti – peale väärtuslike piimavalkude ka vitamiine, mineraalaineid jm. Märkimisväärne on ternespiima A-vitamiini sisaldus, ületades tavapiima oma kuni kümme korda.

Pärnu Linnaapteegi juhataja Helle Pilve soovitab ternespiimakapsleid külmetushaiguste ennetamiseks, mis paraku on hinnalt analoogilise toimainega preparaatidega võrreldes mitu korda kallimad.

Soolestik kui sisemine nahk

Uus-Meremaa firma Functional Nutraceuticalsi looja ja juht Trevor Lock peab ternespiimast valmistatud toidulisandite kõige väärtuslikumaks omaduseks võimet parandada inimese soolestiku loomulikku mikrofloorat. «Inimese soolestik on naha kõrval kõige suurem organ ja nagu nahkki iga päev tuhandete rünnakute objekt. Kui me aga oma naha eest hoolitsemist peame normaalseks, siis oma seedeelundite eest hoolitsemist peame rohkem eakate inimeste mureks. Aga vananemine algabki ju soolestikust. Seedeelundid on enamiku haiguste võtmepunkt,» räägib Lock.

Mõningad tootjad on hakanud ternespiima üksikuid komponente lisama tavalisele piimale, saamaks organismi immuunsüsteemi tugevdavat joogipoolist.

Piimandusteadlane Margus Friedenthal: «Ternespiim on looduslik ime.»

Ternespiim on looduslik ime, mille väärtust inimesed ei ole endale veel teadvustanud. Seda vaatamata sellele, et kirjanduses on sadu kui mitte tuhandeid viiteid ternespiimatoodete kasulikkusele – eelkõige immuunpuudulikkuse likvideerimisel. Inimene ja toit – seda suhet vaadeldakse sageli lihtsustatult, tundmata huvi tegelike arengute vastu selles valdkonnas. Asi on seda väärt, et sellele temaatikale rohkem pühenduda. Ja isegi raamatukogus tuhnides või internetis surfates leiab ternespiima toime kohta ohtralt infot.

Immuunsüsteemi tugevdamise vahendid
Ternespiimakapslid

Colactive3, hind 600 krooni (120 tk.). Müüb võrkturustusfirma Aquasource.

Terni Caps, hind 178–200 krooni (60 tk.). Müügil apteekides.

Ingverijuuretee

Võta 1 tl peenestatud ingverijuurt 1 kl keeva vee kohta. Lase tõmmata 10–15 minutit, joo nii päeva jooksul kui ka õhtul enne magamaminekut.

Tõmmisele võib pärast kurnamist ka teist korda keeva vee peale valada, aga siis tuleb tee 4-5 tunniks seisma jätta. Võib lisada fariinsuhkrut, mett, sidrunit.

Professor Aili Paju ravitee

Sega kokku 3 osa põdrakanepilehti, 3 osa hariliku mailase ürti, l osa üheksavägise õisi ja l osa melissiürti. Võta liitri kuuma (60–70kraadise) vee kohta kolm supilusikatäit ürdisegu ja lase vähemalt l0 minutit soojas tõmmata.

Punase päevakübara preparaadid

Vanasti raviti punase päevakübara õieleotisega maohammustusi, putukatorkeid, hamba- ja peavalu ning põletikke, kuid tänapäeval peetakse päevakübara juures kõige tähtsamaks tema võimet tugevdada organismi vastupanu haigustele. Punane päevakübar suurendab ka valgete vereliblede arvu, mis omakorda tõkestab põletike teket.

Astelpaju

Astelpajul on üldtoniseeriv ja immuunsüsteemi stimuleeriv toime eelkõige tänu kõrgele b-karoteeni ja C-vitamiini sisaldusele. Astelpaju sobib tarvitada vitamiini- ja mineraalainerikka üldtugevdava vahendina ka kevadväsimuse ja üldise kurnatuse korral.

Vanaema «vägilasesegu» Mikserda 150 g sibulat, 100 g küüslauku ja 250 g jõhvikaid köögikombainis ning lase üks ööpäev toatemperatuuril seista. Lisa segule 500 grammi mett. Hoia saadud segu külmkapis. Anna täiskasvanutele 1 supilusikatäis, lastele 1 teelusikatäis päevas.