SA Eesti Tervise Fond tegi sotsiaalministrile ettepaneku võrdsustada e-sigaret tubakatoodetega, keelata toote reklaam, müük alaealistele ja avalikes kohtades suitsetamine ning maksustada nikotiinivedelik aktsiisiga.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 24. september 2013 23:37
SA Eesti Tervise Fond tegi sotsiaalministrile ettepaneku võrdsustada e-sigaret tubakatoodetega, keelata toote reklaam, müük alaealistele ja avalikes kohtades suitsetamine ning maksustada nikotiinivedelik aktsiisiga.

"E-sigarettide tarbimine on plahvatuslikult kasvanud ka alaealiste seas, kusjuures ilma analüüsita ei ole võimalik kindlaks teha, kas konkreetse e-sigareti täitevedelik sisaldab nikotiini või mitte. Kui lapsed ühistranspordis e-sigaretti tõmbavad ja neid keelama läinud täiskasvanule ütlevad, et see ei ole keelatud tegevus, siis on selge, et ühiskonnale on vaja selgeid regulatsioone," ütles Eesti Tervise Fondi juhatuse esimees Eero Merilind pressiteate vahendusel.

"E-sigarettide reklaamides kasutatakse argumenti, et tegemist on tervisliku tegevusega, mis on eksitav väide, sest nikotiin on närvimürk mistahes manustamisviisi puhul. E-sigareti turundajad väidavad, et tegemist on tervislikuma alternatiiviga sigarettidele, kuid tegelikult ei ole uuringuid, mis seda väidet kinnitaksid ning e-sigarettide kasutamise pikaajaline toime ei ole teada," seisab pöördumises.

Eesti Tervise Fondi hinnangul tuleb e-sigareti suhtes rakendada kõiki tubakatoodetele seaduses kirjeldatud müügi ja tarbimise piiranguid, mis tähendab muuhulgas müügipiirangut ja tarbimispiirangut alaealistele ning e-sigareti kasutamise keelustamist kohtades, kus ka suitsetamine on keelatud.

Eesti Tervise Fondi ettepanekul tuleb e-sigarettide täitevedelikes sisalduv nikotiin maksustada tubakaaktsiisiga, mis võimaldaks tuua lisaraha pingelisse riigieelarvesse. "Praegu on e-sigarettide täitevedelike äri igasuguse pahede suhtes kehtestatud aktsiisiga koormamata, olles väga kasumlik, ning selle arvelt on võimalik teha suurejoonilisi reklaamikampaaniad uute tarbijate värbamiseks."

Kuna praegu ei ole Eestis kättesaadavaid andmeid e-sigarettide tarbimise kohta, siis teeb Eesti Tervise Fond ka ettepaneku lisada küsimused e-sigarettide tarbimise kohta nii Tervise Arengu Instituudi kui ka Eesti Konjunktuuriinstituudi läbiviidavatesse uuringutesse.

Samal teemal

Kommentaarid  (12)

26. september 2013 21:33
kõige lihtsam viis saada Eesti riigieelarve plussi on langetada ministrite palkasid mitte neid koguaeg tõst 1200 euro kaupa
no muidugi 25. september 2013 22:50
ikka, ikka maksu alla ja keelata enamus kohtades kasutada! No nii haige ikka annab olla! Mis teid häirib? Aur? Sellisel juhul keelame saunad, vannid, pliidi jne ka ära! Kõik need tekitavad auru!!! Ah ja, kuum vesi kraanist ka olgu kadunud! OHTLIK AUR! See on ikka iga inimese enda asi kas ta seda E-d tõmbab või ei. Alaealisi ei ole suudetud ju suitsetamisest eemal hoida ja nüüd loogilise jätkuna on nad E-le üle läinud. See on ikka vanemate tegemata töö et ei suuda lapsele selgeks teha suitsetamise kahjulikusest. E sigaret on ju mulle kui inimesele kes ei suitseta tunduvalt ohutum kui sigaretid ja nende vastik hais. Las inimesed st. täiskasvanud tõmbavad seda kui see neile rahuldust pakub! Leian et nüüd on juba tegu suitsetajate diskrimineerimisega kui nad peavad seda salaja kuski kimuma. Ja emmed kes oma tited kõrtsi sööma veavad et neid häirib E-sigareti nn. hais istugu ja söötku oma tittesid kodus. Laste koht pole baarides, kohvikutes, kõrtsides!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS