Foto: PantherMedia / Scanpix
Triin Raudsepp, Eesti Seksuaaltervise Liidu projektijuht 18. september 2014 15:06
"Noorte nõustamiskeskus – see on parim asi, mis loodud Eesti vabariigis!" kirjutab üks noor Tartu noorte nõustamiskeskuse külastajaraamatus. See on ooteruumis kõigile sissekanneteks avatud ja annab võimaluse üksteist julgustada.

Noorte nõustamiskeskused loodi Eestis pärast taasiseseisvumist, esimese keskuse loomisest on möödunud üle 20 aasta.

Keskused loodi põhjamaade noorte nõustamiskeskuste eeskujul, esimeseks sihiks nende loomisel oli soovimatute raseduste ja seksuaalsel teel levivate haiguste vähendamine noorte hulgas, rasestumisvastase nõuande ja vahendite kättesaadavuse suurendamine.

Järk-järgult juurde tekkinud noorte nõustamiskeskustest on nüüdseks kujunenud Eesti Seksuaaltervise Liidu eestvedamisel võrgustik.

Vastuvõtule pääsemine on lihtne

"Keskuste loomise algatasid ja seal töötavad oma ala entusiastid, kes on ise ka keskusi juhtinud ja kaasa mõelnud, kuidas tööd arendada," räägib Kadri Sikk, Tartu seksuaaltervise kliiniku noorte nõustamiskeskuse arst. Ta lisab, et entusiasmi aitas säilitada Eesti haigekassa otsus rahastada alates 2002. aastast noorte nõustamiskeskustes pakutavaid arstlikke tegevusi haiguste ennetamise eelarvest.

Tervisekindlustuseta noorte pöördumist nõustamiskeskustesse toetab tervise arengu instituut.

Noorte nõustamiskeskused on tervishoiuasutused, kuhu noored võivad pöörduda seksuaaltervise küsimustes.

"Oodatud on mõlemast soost noored seksuaalteemadel nõu küsima ja abi saama. Keskustes töötavad arstid, õed, ämmaemandad, psühholoogid, kes on saanud lisakoolituse seksuaaltervise ja noorte nõustamise valdkonnas," räägib Sikk.

Teemade ring, millega keskustesse pöördutakse, on tema sõnul lai: küsitakse nõu rasestumisvastase vahendite kohta, soovitakse end testida seksuaalsel teel levivate haiguste suhtes, tullakse günekoloogilisele läbivaatusele, küsitakse nõu suhete, seksuaalelu alustamise ja turvaseksi kohta.

"On pöördumisi soovimatu rasedusega, seksuaalvägivalla järgselt, murega valuliku seksuaalvahekorra üle, muutustega suguelunditel, küsimustega erektsiooni, orgasmi ja seemnepurske kohta," kirjeldab Sikk.

Noorte nõustamiskeskustesse vastuvõtule pääsemine on lihtne, saatekirja pole vaja ja järjekorrad püütakse hoida lühikesed. Paljudes keskustes on peale eelregistreeritud vastuvõtu loodud võimalus tulla elavas järjekorras, aeg on võimalik broneerida ka interneti teel.

Vastuvõtule võib tulla üksinda, paarikaupa või mitmekesi koos. Mitmes keskuses saab nõu küsida telefoni teel ning internetileheküljel amor.ee on samuti võimalik küsimusi esitada.

"Noored vajavad privaatsust ja seda on keskuste rajamisel arvestatud," kinnitab arst.

Sikk lisab, et keskustes on arvestatud ka noorte vajadusega olla austatud, kuulatud ja tähele pandud.

"Keskuste loomisest alates on õnnestunud luua ühtsed hoiakud ja töösse suhtumine, mille alusel ollakse noortega piltlikult öeldes ühes paadis," räägib Sikk, et ei pakuta ainult erialaspetsialistide vastuvõttu, vaid pigem noore vajadustest lähtuvat nõustamist, mis toetab informeeritud valikute tegemist.

Noortenõustaja ettevalmistuse juurde kuulub nõustamisoskuste omandamine, keskuse töötajail on positiivne suhtumine seksuaalsusesse, sõltumata isiku vanusest, soost või seksuaalsest suunitlusest.

Noorel on alati võimalus ise küsida, täpsustada ja otsustada.

Kuigi noormeeste osakaal nõustamiskeskustes käijate seas on olnud tütarlastega võrreldes väiksem, on oodatud siiski mõlemast soost noored. Kuid õnneks on noormeeste teadlikkuse tõus toonud neidki keskustesse üha rohkem, sest võimalik on minna meessoost arsti vastuvõtule. Vähetähtis pole ka asjaolu, et mehed saavad end seksuaalsel teel levivate haiguste osas testida lihtsalt uriinianalüüsi abil.

Seda, et noormehed leiavad üha sagedamini tee nõustamiskeskustesse, kinnitavad ka arvud: neid on nõustamiskeskustes käinud noortest käesoleval aastal 18%, nõu saamiseks või testimisele pöördunud noortest 12%. Eelmisel aastal olid need arvud vastavalt 15% ja 9,6%.

Eesti 17 noorte nõustamiskeskuses käib aastas üle 33 000 inimese ning seksuaalhariduslikel grupivestlustel igal aastal 6000–8000 noort.

Sikk räägib, et nõustamiskeskuste töötajatele on tähtis tagasiside. Sestap on tehtud külastajauuringuid ning loodud võimalused tagasiside andmiseks – kohapeal on külastajaraamatud ja ka interneti teel on pidevalt võimalik oma arvamust avaldada.

Küsitlusist on näha, et üldine rahulolu keskustega on kõrge. Arsti sõnul meeldib noortele enim personali viisakus ja sõbralikkus, ühtlasi kiidetakse lahket ja austavat suhtumist, privaatsust ning seda, et keskusest saab head nõu ja oma küsimustele alati vastused.

"Noored peavad oluliseks ka töötajate professionaalsust, usaldusväärsust ning loomulikult seda, et keskustes pakutav teenus on tasuta," räägib Sikk, lisades, et tasuta tähendab, et noored ei pea haigekassa lepingupartneri juures tasuma ei visiidi ega teenuse eest.

Eesti keskused maailmale eeskujuks

Sikk tunneb heameelt, et Eesti Seksuaaltervise Liidu noorte nõustamiskeskuste võrgustik on toodud maailmale eeskujuks Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) elektroonilises väljaandes "Amor Youth Clinic Network in Estonia". Väljaanne on kättesaadav Eesti Seksuaaltervise Liidu kodulehel www.estl.ee.

WHO hinnangul on noorte seksuaal- ja reproduktiivtervise nõustamise teenuse kättesaadavus Eestis heal tasemel.

Teismeliste raseduste ja ka registreeritud suguhaiguste arv on viimase 10 aasta jooksul Eestis märgatavalt langenud ja uuringute järgi on ka kondoomi ja rasestumisvastaste meetodite kasutamine paranenud – noorte nõustamiskeskused on käsikäes kooli seksuaalhariduse arenguga selles tähtsat rolli mänginud. 

Noorte nõustamis­keskused

Tallinn
OÜ Seksuaaltervise Kliiniku noorte nõustamiskabinet, Mardi 3, tel 666 5123
AS Lääne-Tallinna keskhaigla noorte nõustamiskeskus, Sõle 23, tel 666 5810
AS Ida-Tallinna keskhaigla noortekabinet, Hariduse 6, tel 1900

Tartu
OÜ Tartu Seksuaaltervise Kliiniku Tartu noorte nõustamiskeskus, Vaksali 17, tel 744 2086

Narva
Noorte nõustamiskeskus, Haigla 6, tel 357 7000

Pärnu
OÜ KLV Arstikabineti noortekeskus, Malmö 19, tel 444 5362

Põlva
AS Põlva haigla noorte nõustamiskabinet, Uus 2, tel 799 9164

Viljandi
Viljandi maakonna haigla noorte nõustamiskeskus, Pärsti vald, tel 435 2076

Haapsalu
SA Läänemaa haigla noorte nõustamis­kabinet, Vaba 6, tel 472 5815, 528 0560

Valga
AS Valga haigla noorte nõustamiskeskus, Peetri 2, tel 766 5160

Paide
AS Järvamaa haigla noorte nõustamis­kabinet, Tiigi 8, tel 384 8132

Rapla
OÜ Erapolikliinik Praxis noorte nõu­koda, Koidu 23, tel 485 6263

Elva
Elva haigla noorte nõustamiskeskus, Supelranna 21, tel 737 0300

Kuressaare
AS Hanvar noorte nõustamiskeskus, Kauba 19, tel 453 3382

Kärdla
SA Hiiumaa haigla / HUPS noorte nõustamiskabinet, Uus tn 2b, tel 462 2546

Võru
AS Lõuna Eesti haigla noorte nõustamiskabinet, Jüri 19a, tel 786 8542
Allikas: amor.ee

Sissekandeid nõustamis­keskuse külaliste­raamatust

- Tere! Asi on päris jube, sest nüüd kohe varsti selgub, kas ma olen rase või ei ole. Ma loodan, et ma ei ole veel rase, sest praegu ei ole ma veel lapsesaamiseks valmis.

- Tere armas rahvas, kellel on mõni haigus või mure küljes! Mina teen HIV-testi. Loodan, et on negatiivne. Soovin teile kõigile õnne ja turvalist seksi.

- Käisin siin oma esimesel läbivaatusel. Ootasin midagi eriti ebameeldivat, aga tegelikult jättis asi väga neutraalse mulje, ei tekkinud häbitunnet ega ebamugavust. Sõber rääkis, et tema kogemus oli hirmus! Hea, et siin viitsis arst rahulikult kõik ära seletada, kuidas ja mis, mis ta teeb. Kindlasti peab ta seda miljon korda patsientidele päevas üle seletama. Aitäh viitsimast!

- Kunagi ma retsilt kartsin igasugu inimestega arutada oma tõsistest probleemidest, aga siin ma avastasin, et ikka ära ei sööda ju kedagi & tükki ei hammustatud kah küljest ära…

- Õudselt meeldiv vestelda!

- Ärge kunagi, mitte kunagi, olge vahekorras ilma kondoomita!

- Hea idee oli panna raadio koridori. Kui veel kohvi ka saaks…