Nutitelefonid teevad laste silmadele karuteene.Foto: LAURA OKS
Silja Paavle 9. oktoober 2014 12:18
Noorte ja laste silmanägemise halvenemine on kasvav trend - möödunud aastal läbi viidud uuringu tulemuste järgi on pea veerandil Tallinna koolilastest nägemisteravus halvenenud. 

Sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid kooliõed vaatasid mullu läbi 14 997 Tallinna õpilast. Läbivaadatud lastest 3267-l ehk enam kui viiendikul tuvastati nägemisteravuse langus.

Qvalitas Arstikeskuse optometrist Birgit Vaarandi sõnul on üheks nägemise languse põhjuseks nutiseadmed. „Kui varem kirjutati prillid stereotüüpide järgi nina raamatutes istuvatele nohikutele, siis nüüd on nendeks mängukonsoolide ning tahvelarvutite ja nutitelefonide sõbrad," sõnas ta.

On oluline, et laps ei tohiks päevas üle kolme tunni nutiseadmega tegeleda. Vaarandi arvates võiks laste puhul nutiseadmete kasutamist minimaliseerida nii palju kui võimalik. „Lähedale vaadates pingutab silm oluliselt rohkem ehk lääts peab tekitama plusstugevust lihasjõuga. See aga väsitab silmi ja pikemas perspektiivis võib põhjustada nägemise langust," selgitas Vaarandi.

Selleks, et oma silmade tervist hoida tuleks regulaarselt silmaarsti juures käia. Kui otseselt probleeme ei ole, soovitatakse kontrollis käia iga kahe aasta järelt. Lapsi soovitatakse silmakontrolli tuua kindlasti enne kolmandat eluaastat ja enne kooliminekut, aga kui vanematele tundub juba varem midagi ebaharilikku, siis muidugi varem.

Lapse silmi saavad arstid hakata edukalt kontrollima juba alates 6. elukuust. Kui lapsel esineb kõõrdsilmsus, mida tänapäeval on võimalik korrigeerida, siis mida varem hakata seda probleemi ravima, seda edukamad on tulemused.

Vanematel, kui 60 aastastel soovitatakse silmakontrolli tulla igal aastal, kuna selles vanuses võivad hakata tekkima mitmed silmaprobleemid ja tuleb jälgida ka võimaliku kae teket.

Maailmas elab 285 miljonit inimest, kellel on probleeme silmanägemisega.