Uudised

Eestis on uue elundi ootel 55 inimest (11)

Silja Paavle, 11. oktoober 2014 09:41
Kõige lihtsam viis väljendada oma nõusolekut elundite ja kudede loovutamiseks siirdamise eesmärgil on täita doonorkaart.Foto: Silja Paavle
Elundite ja kudede loovutamine pärast surma on heategu, mis ei kahjusta mingil moel juba surnud inimest. Täna tähistataksegi Euroopas elundidoonorluse ja –siirdamise päeva, et austada kõiki doonoreid ja meedikuid, tänu kellele on doonorelunditega päästetud paljude inimeste elusid.

Mullu siirdati Eestis elundidoonorlus.ee kodulehekülje andmeil 3 kopsu, 9 maksa ja 48 neeru. Eestis siirataksegi lisaks neerule, maksale ja kopsule kudedest ka silma sarvkesti, veresooni ja luukude. Pankrease-, naha- ja südamesiirdamiseni loodetakse Eestis jõuda lähiaastatel.

Samal teemal

Vajadus doonororganite järele on suur üle kogu maailma. Ainuüksi Euroopa Liidus oli eelmisel aastal elundisiirdamise ootelehel kokku 61 000 inimest. Tartu Ülikooli Kliinikumi Transplantatsioonikeskuse transplantatsiooni koordinaatori Anni Küüsveki sõnul on Eestis eilse seisuga neerusiirdamise ootel 45, maksasiirdamise ootel viis ja kopsusiirdamise ootel samuti viis inimest.

Nagu paljudes teistes riikides, nii pole ka Eestis elundidoonorlus nii levinud, sest sageli ei soovita sellele teemale ning kunagi paratamatule suremisele mõelda. Elundidoonoriks võib saada aga igaüks. Kõige lihtsam viis väljendada oma nõusolekut elundite ja kudede loovutamiseks siirdamise eesmärgil on täita doonorkaart, mille saab välja printida internetileheküljelt elundidoonorlus.ee. Doonorkaarti peaks kandma rahakoti vahel nagu ID-kaarti või juhiluba kogu aeg kaasas ning selle täitmisest tuleks kindlasti rääkida ka oma lähedastele.

 

 

Samal teemal

27.06.2017
LÕPUKS OMETI: Tartu ülikooli kliinikum nimetati Scandiatransplandi liikmeks
06.04.2015
Esmakordselt Eestis: Tartus siirdati samaaegselt kõhunääre ja neer
29.01.2015
Riigikogu võttis vastu seaduse elundite siirdamise korraldamiseks
01.12.2014
Elundidoonorlus: seitse levinud küsimust sel teemal