Keha

Miks käed-jalad külmetavad? 

Silja Paavle, 3. november 2014 11:21
Foto: PantherMedia / Scanpix
Külmetavad käed-jalad on tõeliselt häiriv probleem, mis süveneb sügise saabudes. Enim kimbutab see naisi – arvatakse, et lausa 80% õrnemast soost on külmetavate jäsemetega kimpus.

Külmatunnet kätel-jalgadel põhjustab elutähtsate organite kehatemperatuuri säilitamise protsess. Samas võib see viidata mõnedele palju tõsisemale terviseprobleemile, kirjutab Healthy Food Star.
Mida peaks oskama tähele panna?

Samal teemal

Diabeet. Suhkruhaigus põhjustab vereringe- ja närvisüsteemihäireid, mille esimene märk ongi käte ja jalgade sagedane külmetamine. Kui sul on pidev janu, sa sööd palju, ei võta kaalus juurde ega alla, peaksid laskma kontrollida oma veresuhkru taset.

Aneemia. Kui käte ja jalgade külmetamisele lisanduvad peavalu, pingeseisund ja kurnatus, võib see olla märk madalast rauasisaldusest veres.

Kilpnäärmeprobleemid. Käte-jalgade külmetamine võib olla üks kilpnäärme talitlushäire avaldumismärkidest. Kilpnäärme alatalitlus põhjustab ainevahetuse aeglustumist, samuti viitavad kilpnäärmeprobleemidele väsimus, unisus, liigutuste ja kõne aeglustumine ning kõrgete temperatuuride talumatus.

Stress. Stress suurendab adrenaliini tootmist, mis omakorda ahendab veresooni, muudab vereringe aeglasemaks ja paneb käed-jalad külmetama.