Terviseuudised

Taani viroloogid soovitavad gripivaktsiini vaid riskigruppidele (5)

Toimetas Kristin Aasma, 7. november 2014, 23:50
Gripivastane vaktsineerimine. Riskigrupp!Foto: AFP / Scanpix
Gripi vastu vaktsineerimine on täiskasvanute puhul vähetõhus ning Taani teadlased soovitavad gripi vastu vaktsineerida vaid riskigruppi kuuluvaid inimesi nagu näiteks eakaid, rasedaid, kroonilisi haigeid ja ülekaalulisi.

Kui olete terve ja tervislike eluviisidega täiskasvanu, siis te gripivastast vaktsiini ei vaja, näitavad Cochrane Collaborationi uuringu kokkuvõtted, mis toetus 90 gripivastase vaktsineerimise uurimistulemusele, kirjutab thelocal.no.

Samal teemal

Uuringu järgi pääses grippi haigestumisest vaid üks 71-st vaktsineeritust. Seega ei avalda vaktsineerimine mingit efekti ei töölt eemal oldud ega ka haiglapäevadele.

Uuringu tulemused teadlasi ei üllatanud. Näiteks Kopenhaageni ülikooli rahvusvahelise terviseosakonna viroloogiaprofessori Allan Randrup Thomseni sõnul on selline tulemus ammu teada. "Vaktsiin kõrvaldab nakkuse raskemad sümptomid ning seetõttu on vaktsiin tõhusam pigem vanemaealiste kui noorte inimeste puhul," kinnitas Thomsen.

"See pole üllatav, kuna noortel ja tervetel inimestel puudub kõrge risk tõsiselt grippi haigestuda," kommenteeris Taani riikliku seerumiinstituudi teadlane Tyra Krause. "Seepärast me soovitamegi vaktsiini ainult riskigruppidele."

Riskigrupiks loetakse üle 65-aastaseid inimesi, rasedaid, kroonilisi haigeid ning ülekaalulisi. Eelpool nimetatuil võib grippi haigestumine lõppeda surmaga.