Keha

Vahetustega töö kahjustab aju (2)

Toimetas Silja Paavle, 17. november 2014 13:28
Foto: PantherMedia / Scanpix
Pikka aega – kümme aastat või rohkem kestnud vahetustega töö kahjustab ajufunktsiooni. Kuigi seesuguse ajukahjustuse toime on mööduv, võib sellest taastumine võtta aega viis aastat.

On teada, et vahetustega töö, nagu ajavööndite vahetusest tekkinud väsimus, häirib keha ööpäevast rütmi ja see võib põhjustada erinevate terviseprobleemide, näiteks haavandite, kardiovaskulaarhaiguste, metaboolse sündroomi ja mõnede kasvajate teket, vahendab portaal Med24 ajakirjas Occupational & Environmental Medicine avaldatud teadustööd.

Samal teemal

Selles uurisid teadlased rohkem kui 3000 erineval elualal või just pensionile siirdunud inimese kognitiivseid võimeid kolmel ajahetkel: 1996, 2001 ja 2006 aastal.  1484 isikut antud valimist olid töötanud vahetustega vähemalt 50 päeva aastas. Uuritavad oli uuringu esimeste hindamiste ajal täpselt 32, 42, 52 ja 62 aastat vanad. Testid hindasid lühiaegset mälu, töökiirust ja üldiseid kognitiivseid võimeid. Kõigil kolmel hindamisel osales kokku 1197 isikut. Umbes üks isik viiest (18,5%) ja sarnane hulk isikuid, kes oli läinud pensionile (17,9%), olid olnud vahetustega töös, kus roteerusid hommikused, pealelõunased ja öised valved.

Esimesel hindamisel vaadati, kas tavapärasest erinevad tööajad olid seotud kognitiivsete võimete vähenemisega.  Andmete analüüs näitas, et neil, kes töötavad praegu  või olid varem töötanud vahetustega töökohal, said vähem punkte mälu, töökiiruse ja üldise aju funktsiooni eest võrrelduna normaalse tööajaga töötavate isikutega.

Teine analüüs hindas, millist mõju omab roteeruva vahetustega töö ja leiti, et võrrelduna nendega, kes ei olnud mitte kunagi sellis tüüpi vahetustega tööd teinud, oli neil, kes olid seda teinud 10 aastat või rohkem, madalamad üldised kognitiivse võimekuse ja mälu eest saadud punktid. Viimases analüüsid hindasid uurijad, kas vahetustega töö lõpetamine oli seotud kognitiivsete võimete paranemisega. Tulemustest selgus, et kognitiivne võimekus taastub pärast vahetustega töö lõpetamist, kuid see võttis aega vähemalt viis aastat.

Uurijad leidsid, et vahetustega töö tõttu tekkinud keha ööpäevase rütmi rikkumine võib kutsuda esile füsioloogilist stressi, mis omakorda võib mõjutada aju funktsioneerimist. „Kognitiivsete võimete vähenemine, mida oma uuringus nägime, võib viia oluliste ohutusalaste probleemideni, mis ei puuduta ainult seda isikut, vaid kogu ühiskonda tervikuna, sest arvesse tuleb võtta suurenevat öösel pakutavate töökohtade arvu," hoiatavad uurijad ja soovitavad jälgida nende inimeste tervist, kes on vahetustega tööd teinud rohkem kui kümme aastat.