Pideva köha korral on põhjust kahtlustada kroonilist kopsuhaigust.Foto: PantherMedia / Scanpix
Terviseuudised
19. november 2014, 10:41

Pideva köha põhjus võib olla krooniline kopsuhaigus

Eestis põevad kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOK) kümned tuhanded inimesed, kes kõik arsti juurde siiski ei jõua. Haiguse peamised sümptomid on pidev köha, hingeldus, rögaeritus, hommikused peavalud ja päevane unisus.

Täna tähistatakse ülemaailmset kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) päeva. Haigus on kõige enam levinud keskealiste meeste ja linnaelanike seas ning haiguse levimus suureneb koos eaga. Euroopa riikides on KOK hinnanguliselt levinud 5 protsenti täiskasvanud elanikkonna seas. 

KOK on haigus, mille korral sisse- ja väljahingamine on raskendatud ning haige kopsumaht väheneb järk-järgult. Haiguse peamised sümptomid on pidev köha, hingeldus, rögaeritus, hommikused peavalud ja päevane unisus. Tihti kaasneb haigusega ka kehakaalu langus ning isutus, harvemini valu rindkeres ja veriköha.

"Üldiselt võib öelda, et 80 protsendil haigust põdevatel inimestel on põhjuseks suitsetamine. Samas on tihti põhjuseks ka ebasoodsad töötingimused. Näiteks pidev töötamine tolmuses õhus, kaevanduses ning keevitamisel tekkivad aurud, samuti pidev kokkupuude värviaurudega. Lisaks on probleemiks pidevas tõmbetuules töötamine," kommenteeris Qvalitas Arstikeskuse pulmonoloog-sisearst dr Elga Mesimaa suhtekorraldusfirma META vahendusel.

Kuigi KOK on suurel määral pöördumatu ja süvenev haigus on selle kulgu võimalik aeglustada ning siinkohal on oluline, et haigusele võimalikult vara jälile saadakse. KOK-i saab diagnoosida lisaks kopsuarstile ka perearst inimese küsitlemise, füüsilise läbivaatuse ja kopsufunktsiooni testide põhjal.