Hea nõu

Kuidas magada, kui kaaslane norskab? (15)

Silja Paavle, 21. november 2014 17:08
Rahvusvahelistel andmetel norskab 25–40% inimestest pidevalt või vähemalt teatud eluperioodidel, see häirib peale norskaja tegelikult ka nende kaaslasi.

Sest pole ju kuigi lõõgastav magada džässibändi esinemise ajal - nimelt on Guinnessi rekordiraamatus registreeritud norskamise heli tugevuseks 93 detsibelli, 90 detsibelli on mõõdetud aga ühe tavapärase džässbändi esinemise tugevuseks.

Mida teha, et norskamine häiriks võimalikult vähe nii norskajat kui tema kaaslasi?

• Väldi selili magamist. Selles asendis vajuvad keel, kurgulagi ja kurgunibu kõige hõlpsamini kokku, põhjustades norskamist.

• Võta kaalust alla. Lõualott ja kõhupolster soodustavad norskamist.

• Ära suitseta. Tõrv põhjustab suitsetajatel kroonilist limaskesta põletikku nii ninas kui suus.

• Väldi alkoholi, mis lihaseid lõõgastades soodustab nende kokkuvajumist ja hingamisseiskusi kurgus.

• Tee sporti. Sportlikel inimestel ei kaasne hingamisseiskustega nii palju hapnikuvarustuse häireid. Nad kompenseerivad seda rohkem rinna- ja diafragmalihastega.

• Võõraste inimestega ühes ruumis ööbides, näiteks laulupeo ajal suures koolimaja võimlas, tasub arvestada, et norskamine on väga sageli esinev nähtus. Seepärast on hea mõte endale kaasa varuda kõrvatropid.

• Inimene vajab sageli väikest tõuget, et oma terviseprobleeme lahendada. Märka oma lähedase terviseprobleeme, anna neist talle märku ja suuna ta arsti juurde. Norskamise puhul on tegu tõsise probleemiga – see võib paljude muude tervisehädade korral põhjustada ülekaalulisust, impotentsust ja keskendumishäireid.

Samal teemal

20.10.2014
Kui kiiresti tuleks uinuda?
07.10.2014
Kuidas mõista, et sul on unehäired?
19.09.2014
Öösiti norskavad lapsed võivad olla hüperaktiivsed
03.05.2014
"Naera, ja maailm naerab koos sinuga. Norska, ja sa magad üksi."