Hea nõu

Lugu ilmus esmakordselt 2013. aasta novembri Tervis Plussis.

Üks küsimus: millal eelistada tablettidele pulbrit? (1)

Catri Valner, Liivalaia apteegi proviisor, 24. november 2014 10:54
Foto: PantherMedia / Scanpix
Mis põhjusel võiks tablettidele-kapslitele eelistada pulbrit või graanuleid ning missugune on valik apteegiriiulitel?

Pulber kui ravimivorm kujutab endast peenestatud tahket ainet. Pulbrid võivad olla eri peenusastmega ja pakendatud eraldi annustena, mõnikord on neile lisatud maitset parandavaid aineid ja värvaineid. Pulbrite hulka kuuluvad ka kihisevad segud. Suukaudselt manustatavaid pulbreid võib võtta nii veega kui ka ilma.

Graanulid on preparaadid, mis koosnevad tahketest kuivadest pulbriosakestest, mis neelatakse alla, näritakse puruks või lahustatakse enne tarvitamist vees või mõnes muus sobivas vedelikus.

Miks hea?

Pulbrid-graanulid on esmavalik neile, kellel on kapsleid ja tablette neelata vastumeelne ja raske. Leidub inimesi, kellel tablettide neelamine nõuab suurt vaeva ja eneseületust.

Vees lahustuvaid pulbreid on üsna lihtne anda ka beebidele ja väikelastele. Sageli on pulbrid meeldiva maitse ja välimusega. Plussiks võib olla seegi, et pulbrite valmistamisel kasutatakse vähem lisaaineid kui tablettide puhul.

Kui võimalik, tasub eelistada pulbreid, mis on juba annusteks jaotatud. Nii on kindel, et ravimit võetakse alati vajalik kogus. Doseerimata pakendit võiks enne annustamist korralikult raputada.

Tuntuimad on kindlasti need pulbrid, mis on mõeldud külmetushaiguste sümptomite leevendamiseks ning sisaldavad palavikku ja turset alandavaid ning bronhides lima vedeldavaid ravimeid.

Pulbrina leidub ka vitamiine-mineraal­aineid ja kiudaineid sisaldavaid toidu­lisandeid ning preparaate, mis parandavad liigeste seisukorda ja soodustavad salenemist.

Samal teemal

18.11.2014
Toidud, mida oled terve elu valesti söönud
04.11.2014
Paratsetamool: süütu valuvaigisti või laste arenguhäireid tekitav ravim?