Meeled

Depressioon: edukate naiste sage kaaslane (4)

Silja Paavle, 26. november 2014 11:30
Foto: PantherMedia / Scanpix
Edukaid naisi kadestatakse sageli nende positsiooni, maine ja kopsakate tasude pärast. Uus uuring kinnitab, et ettevõtte edu võib aga juhtuvatel ametikohtadel töötavate naiste vaimsele tervisele kehvasti mõjuda.

Mõjuvõim, pidev vajadus olulisi otsuseid teha ning tulekahjusid kustutada toob kaasa rohkem depressiooni kui madalamatel ametikohtadel töötavatele naistele, vahendab Yahoo Health Teksase Ülikooli teadlaste uurimust.

Selle käigus vaadeldi kokku 2800 Wisconsini gümnaasiumi lõpetanud inimest – 1300 meest ja 1500 naist. Uurijad leidsid, et juhtival ametikohal töötamine vähendab meestel depressiooniriski, naistel seevastu aga suurendab.

See võib tunduda kummalisena, sest edukus prestiižel ametikohal toob kaasa suurema töötasu, paindlikkuse ja võimaluse oma ajakava kontrollida ehk kõik selle, mis annab võimaluse oma tervist tegelikult parandada.

Miks siis naised rohkem depressioonis on?

Samal teemal

Põhjus on lihtne. Kui mehed teevad karjääri justkui möödaminnes, siis naised peavad samas olukorras tegelema lisaks töötegemisele ka erinevate stereotüüpide murdmisega. Ka kogevad just edukad naised kokku soolise diskrimineerimise ja ahistamisega, mis tekitab kroonilist stressi. See võib omakorda kogu saavutatu positiivsed küljed nullida.

Teadlaste hinnangul võiks eelneva teadvustamine murda neid stereotüüpe, mis toovad naisjuhtidele asjatut stressi. Viimane aeg on tegeleda aegunud arusaamadega, nagu naised ei võiks olla sama pädevad juhid kui mehedki.

Samas ei käi see kõik üle öö. Küll aga saab kohe tegutseda oma heaolu nimel. Kõige olulisem on seejuures püüda vähendada depressiooni sümptomeid, hoolitseda oma vaimse ja füüsilise tervise eest. Lihtsaim viis seda teha on korralikult toituda ja puhata, võtta aeg-ajalt aeg maha ning püüda pidevast infovoolust puhata. Kui meeleoluhäired aga püsivad, on mõistlik ette võtta käik psühhiaatri juurde.