ILMA LIIGSE AJAKULUTA: Tasuliste laboriuuringute korral ei kulu analüüside andmiseks eriti aega: kogenud verevõtjate käe all käib töö kui laevaköögis ning mitte üks patsient ei pea üle mõne minuti ootama.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla
Silja Paavle 3. detsember 2014 16:04
„Me pakume inimestele lisavõimalust oma tervist uurida ja varjatud tervisehäireid avastada,“ selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla laboriarst Eleonora Ellervee tasuliste laboriuuringute vajadust.

Autoga on inimestel kombeks igal aastal ülevaatusel käia, kuid iseennast kiputakse jätma hooletusse. Nii on Ida-Tallinna Keskhaigla personal kohanud oma tervise pärast mingil põhjusel murelikuks muutunud patsiente, kes pole aastaid arsti juures käinud.

Uuringud toimuvad kiirelt

Tasulised laboriuuringud annavad võimaluse oma tervise pärast muretult hingata eelnimetatuile ja näiteks ka neile, kellel puudub ravikindlustus. Või ka neile, kellel on perearsti juurde liiga pikk järjekord, kuid mure mõne võimaliku terviseprobleemi pärast närib lakkamatult südant. Uuringutele tulevad ka inimesed, kes tahavad lähipäevadel arsti juurde minnes võtta kaasa juba tehtud analüüside vastused.

Ida-Tallinna Keskhaiglas on kaks tasuliste laboriuuringute paketti.

 Esmane laborianalüüside pakett on selline, mida võib inimene küsima minna kas või tänavalt. Ida-Tallinna Keskhaigla turundusosakonna kliendihaldur Vilve Ainson soovitab siiski eelnevalt aeg kokku leppida, siis saavad meedikud anda patsiendile mõned vajalikud näpunäited, mis on tarvilik analüüside võimalikult täpseks tulemuseks. Näiteks selle, et enne proovide andmist võiks olla 10-12 tundi söömata-joomata ning  uriiniproovi ei tohiks kaasa võtta olmetaaras, vaid apteegist ostetud või haiglast kohapealt saadud topsikeses.

Eelnev aja kokkuleppimine on tarvilik ka seetõttu, et siis saab patsient rääkida klienditeenindajatele oma muredest, mille järgi soovitatakse talle sobivaim uuringupakett.

Esmase laboriuuringu paketiga saab inimene hinnangu oma ainevahetuse, vereloome, maksa, neerude, kuseteede seisundi ning võimalike põletike kohta. Veidi mahukam pakett hindab lisaks eelpoolnimetatule ka kõrvalekaldeid PSA-testis ja annab infot võimalike allergiate või B- ja C-hepatiidi olemasolu kohta.

Analüüside tulemused edastatakse patsiendile vastavalt sooviavaldusele kas krüpteeritud e-mailiga või tähitud postiga. Samuti on mõlema laboripaketi lõplikku hinnangut võimalik vaadata e-tervise infosüsteemist. Alati on võimalik ka oma analüüside tulemustele ise polikliinikusse järgi minna.

Laboriarst oskab analüüside tulemuste põhjal anda esmase hinnangu. Kui on avastatud  kõrvalekaldeid, viitab ta neile ja annab soovitusi, millise arsti juurde edaspidi oleks mõistlik pöörduda või milliseid uuringuid oleks vaja lisaks juurde teha.

Uuringud viiakse läbi kiirelt – ühel  päeval antakse proovid ja teisel saab juba vastused soovitud viisil. Laboriarstiga kohtute varem kokkulepitud ajal.

Mida varem varjus püsiv tõbi avastada, seda parem

Hea on teada, et kui tasulisi laboriuuringuid on soov teha lapsele, siis neid teenindatakse Ida-Tallinna Keskhaiglas eelisjärjekorras. Vereproovi võtmiseks on väiksematele lausa omaette lapsesõbralik mänguasjade ja muu põnevaga varustatud nurgake.

Oma tervise pärast tasub muret tunda aga niisamuti kui oma auto sisemuse pärast. Eleonora Ellervee sõnul on laboriuuringutega avastatud inimestel mitmeid varjatult püsinud tervisehäired nagu näiteks diabeedi, maksa- ja neeruhaiguste kahtlus. Reegel on nende puhul aga lihtne: mida varem on tervisehäire avastatud, seda kiiremini on võimalik vajaliku raviga alustada.

 

Väsimuski on märk, et kõik pole korras

Mul on tore perearst, kelle vastuvõtule satun erinevate pereliikmetega mitu korda aastas ning kes ei jäta võimalusel alati küsimast, kuidas tervis on. Otsustan aga vaatamata sellele paketi „Esimene samm tervise hindamisel“ omal nahal läbi proovida.

Keskhaigla Ravi tänava polikliinikusse minnes võtab mind vastu kliendihaldur, kes juhatab teisele korrusele. Proovi andmise kabinetis vormistatakse tellimus. Seejärel asetan uriiniproovi selleks ettenähtud kohta ning võtan end vereproovi järjekorda. Mida tegelikult ei ole, sest kogenud verevõtjate käe all käib töö kui laevaköögis ning mitte üks patsient ei pea üle mõne minuti ootama.

Järgmisel päeval ootab mind laboriarst Eleonora Ellervee, kelle juurde juhatab mind taas kliendihaldur.

Et ma ei olnud eelnevalt oma muredest teada andnud, uuribki laboriarst esmalt, kas mul on millegi üle kurta. Räägin väsimusest, mis ühest küljest on küll pimedale sügisajale omane, kuid teisalt ka väga paljude tõsiste tervisehädade esimeseks sümptomiks.

Saan teada, et laboriarsti küsimusel on mõte taga – minu analüüsid ei ole päris korras. Saan temalt soovituse esiteks jälgida toidulauda, et oma kolesteroolitaset veidi alandada. Näiteks soovitas ta vähendada rasvaste toitude tarbimist.

Samuti soovitati mul analüüside kõrvalekalde põhjuste väljaselgitamiseks paari nädala pärast perearsti juurde kordusanalüüse minna tegema. See aitab vältida võimalust, et nende nihete põhjuseks võis olla mõni nendest sadadest viirustest, mis meid kõikjal varitsevad.

Kui ärevusega kuulates jäi mõni asi ebaselge, siis oli seda võimalik hiljem lugeda e-tervises. Õnneks klaarib perearstile selle segaduse doktor Ellervee põhjalik sissekanne e-tervises koos võimalike kahtlustuste ja soovitustega.

 

Tasulised laboripaketid: mida inimene raha eest saab?

* Esmane laborianalüüside pakett – 44 eurot. Sisaldab vere- ja uriinianalüüsi ning annab esmase hinnangu ainevahetuse, vereloome, maksa, neerude, kuseteede seisundi ning võimalike põletike kohta. Paketis sisaldub laboriarsti kirjalik kommentaar.

* Pakett „Esimene samm tervise hindamisel“ – 93 eurot. Sisaldab vere-, uriini- ja väljaheiteanalüüsi. Annab esmase hinnangu ainevahetuse, vereloome, maksa, neerude, kuseteede seisundi ning võimalike põletike kohta, kõrvalekallete kohta PSA-testis, võimalike allergiate või B- ja C-hepatiidi olemasolu kohta. Paketis sisaldub kohtumine laboriarstiga, kes selgitab analüüside tulemusi, võimaliku häire olemust ja annab soovitusi edasiseks tegevuseks.

Allikas: Ida-Tallinna Keskhaigla