Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 3. detsember 2014 09:14
Põhjuseks on ventilatsiooniprobleemid. Seetõttu ei hakka nina tilkuma vaid külmast sooja toaõhku tulles, vaid ka pikalt õues olles.

"Nina ülesanne on soojendada õhku ja mida külmem on välistemperatuur, seda rohkem peab nina tööd tegema," räägib Nõmme kliiniku perearst Eero Merilind.

Kuna nina peab õhku soojendama, siis veresooned laienevad ja nina verevarustus suureneb ning koos sellega paisub ka nina limaskest. Kuna nina limaskest on ka tavalises olekus pisut kurruline, siis paisub ta päris palju. „Mida kiiremini ninaventilatsioon töötab, seda rohkem vesist või limast sekreeti võib tulla," selgitab Merilind.

Nina peab tööd tegema ka eriti suurte temperatuurikõikumiste ajal ehk külmast tuppa tulles. Sel puhul tõstab soe õhk ninas temperatuuri ja ventilatsioonisüsteem asub jällegi tegutsema.

Kui temperatuur püsib mõnda aega ühtlasena, kohaneb ka nina ega kipu enam pidevalt tilkuma. Eero Merilinnu sõnul sõltub nina reageering palju ka selle ehitusest, eelkõige ninalimaskesta paksusest ja aktiivsusest.