Keha

Gripivaktsiinist ei pruugi sel talvel abi olla (1)

Õhtuleht.ee, 5. detsember 2014 12:25
Foto: PantherMedia / Scanpix
Paegune gripivaktsiin ei pruugi sobida sel hooajal gripi kaitseks, kuna paljud gripitüved on muteerunud, kardavad teadlased.

Ameerika haiguste ennetamise ja kontrolli keskus ütles kolmapäeval, et praegune gripivaktsiin sobib võetud proovidele tuginedes hästi gripi A(H3N2) ennetamiseks, kirjutab Reuters. Selle gripitüvega juhtumeid on Ameerikas leitud juba kõikidest osariikidest.

Varasematel hooaegadel, kui gripi A (H3N2) tüvi oli muteerunud, oli vaktsiini kaitsevõime vähemefektiivsem.

Samal teemal

A(H3N2) viirusesse nakatumine toob kaasa kõrgema haiglaravimäära ning ka rohkem surmasid. Eriti vanemate inimeste ja väikelaste hulgas ning võrreldes hooaegadega, mil on domineerinud A(H1N1) viirus või B-gripi viirused.

Kui viirused ei ole muteerunud, aitab gripivaktsiin  neid ennetada ja tüsistusi vältida. Kuid teadlased kardavad, et muteerumist võib tänavu esineda rohkelt ning nagu näitavad varasemad kogemused, pole sel puhul olemasolevast gripivaktsiinist vähimatki kasu, vaja oleks uut vaktsiini.

Rõhutatakse küll, et arstid peaksid muteerunud viiruste puhul kasutama viirusevastast ravi, kuigi viimased uuringud näitavad, et need vähendavad gripisümptomeid vaid pooleks päevaks ning ei pruugi vähendada tüsistusi.

Kuid vaatamata sellele, et sel talvel ei pruugi vaktsiinist olla sama suurt abi kui eelmisel, soovitatakse end ikkagi gripi vastu vaktsineerida. See aitab päris mitme tüve vastu ning aitab nendega nakatudes säästa keha hullemast.