Foto: PantherMedia / Scanpix
Madis Veskimägi 19. detsember 2014 08:39
Enamik liigesehaigusi on kroonilised – neid välja ravida pole võimalik. Ravi on aga ülioluline, see aitab pidurdada haiguse süvenemist, vältida liigeste moondumist ja rasket liikuvushäiret ning leevendada valu.

Igas kliimavööndis on liigesehaigused veidi erinevad. Paljudel juhtudel ei ole võimalik öelda, mis just konkreetsel patsiendil haiguse tingis. Siiski on teada hulk riskitegureid: kroonilised mandlipõletikud, viirusinfektsioonid, liigeste ülekoormus, sund-asend, töö niiskes ja külmas keskkonnas, varasemad liigesevigastused, perekondlik eelsoodumus, ülekaal jm.

Kroonilisi liigesehaigusi põdevatel patsientidel on kahjuks vägagi hästi teada vaevuste ägenemine ilmastiku ja aastaaegade muutumisel, eriti kevaditi ja sügiseti. Paljudel kunagistel tsehhi- või lauda-meiereitöötajatel on haigus nüüdseks jõudnud lõppfaasi, tekkinud on rasked liigesemoonded ja vajadus kõrvalabi järele.

Liigesehaiguse kõige valusam tunnus ongi valu, selle kõrval on olulised sümptomid hommikune liigesejäikus, liigeste turse ja punetus, liikumispiiratus, tuntav või kuuldav ragin liikumisel ja haiguse hilises järgus tekkivad liigesemoonded.

Kolm kanget ja dr Internet

Kolm sagedasemat liigesehaigust on reumatoidartriit, podagra ja osteoartroos. Kõrvalt võib paista, et kõik on hästi teada tõved ning patsient saab oma arstidelt üksikasjalikku infot haigusest ja ravist. Tegelik elu näitab aga midagi muud.

Väga sageli pöördub vastuvõtule patsient, kellel on haigus ägenenud seetõttu, et ta ei ole kinni pidanud ravirežiimist.

Põhjendused on üsna sarnased: kõik oli ju hästi, liigesed ei valutanud mitu kuud või isegi mitu aastat, ei tahtnud või ei viitsinud arsti juurde tulla, et retsepti pikendada, ravimid said lihtsalt otsa. Või hoopis keegi tuttav ja dr Internet soovitasid ravi lõpetada.

Sellist juttu räägivad väga erinevad haiged, mitte ainult need, kes loomult käegalööjad, vaid sageli ka hoolikad ja pedantsed patsiendid: õpetajad, raamatupidajad, ametnikud jt.

Siin meenutaksin üht reeglit meditsiinis. Meid on kolm: patsient, haigus ja meedik. Tulemuse määrab ära see, kelle poolele asub patsient. Ignoreerides ravi ja arsti soovitusi asutakse haiguse poolele, üksi kahe vastu aga enam ei saa.

Reumatoidartriit

Tõbi tabab sagedamini naisi, alates tihti neiueas ning tõmmates kriipsu peale paljudele eluunistustele ja tegevustele. Haigus puudutab umbes 1% elanik-konnast, meeste-naiste suhe patsientide hulgas on 1 : 3. Sageli annab reumatoid-artriit endast märku sõrme- ja randmeliigeste valu ja tursega, haiguse algus võib olla äge, tähendades tugevat valu, liigesepunetust ja -turset, või alaäge, üksnes vaevumärgatava liigeseturse ja vähese valuga.

Alaägedat haigusvormi on raskem diagnoosida, sest vaevust seostatakse külmetamise, venituse või äralöömisega.

Reumatoidartriit on üks paljudest autoimmuunhaigustest, mil organismi oma immuunsüsteem hakkab kahjustama kehaomaseid kudesid, liigese-membraani ja -kõhre, mistõttu tekibki liigesekahjustus.

Haiguse diagnoosimiseks küsitleb arst patsienti, uurides hommikuse liigesejäikuse kohta, seejärel hindab liigeste seisundit. Järgnevad vereproovid, millega tehakse põletiku aktiivsus kindlaks üldisemate testidega: uuritakse C-reaktiivse valgu sisaldust ja settereaktsiooni.

Reumatoidartriiti aitavad analüüsides tuvastada reumatoidfaktor ja tsüklilise tsitrulleeritud peptiidi antikehad. Võib juhtuda, et analüüsid ja röntgenipildid liigestest on küll korras, kuid inimene põeb siiski reumatoid-artriiti, seetõttu ei tohi alahinnata haige hoolikat küsitlemist ja liigeste vahetut uurimist.

Reumatoidartriidi ravi eesmärk on vähendada vaevusi, vältida või vähendada liigesekahjustuse süvenemist, parandada elukvaliteeti ja pikendada eluiga. Reumatoidartriidi ravi peab tänapäevaste seisukohtade järgi olema võimalikult varajane ja agressiivne, üsna tugevate ravimitega.

Sääraseid ravimeid kasutatakse ka näiteks vähi ravis. See võib paljusid patsiente hirmutada ja nii loodetakse haiguse möödumist leebemate, rahvameditsiinis tuntud ravimite ja salvide abil.

Kurb, kuid sellele lootma jäädes riskitakse suurte liigesekahjustuste tekke ja elukvaliteedi märgatava halvenemisega tulevikus. Reumatoidartriidi diagnoos on halb, kuid tänapäevane ravi võimaldab kehvadest variantidest valida siiski parima.

Podagra

Selle haiguse esmakirjeldus ulatub meditsiini isa, Hippokratese aega umbes 

5. sajandil eKr. Nimetus “podagra” tähendab kreeka keeles püünisesse sattunud jalga. See võrdlus on väga tabav, sest tegemist on ühe valusaima liigesehaigusega. Ei tea, kui lohutav see praegustele haigetele on, kuid sajandite vältel on podagrat peetud lordide ja kuningate haiguseks, seda on põdenud Aleksander Suur, Michelangelo, Cromwell, Goethe, Newton, Päts jt.

Liigesepõletikku tekitavad liigesesse ladestuvad kusihappesoolad, nende leidumine liigesevedelikus on haiguse diagnoosimise aluseks. Sagedamini on haaratud suure varba põhiliiges, harvem ka sõrmeliigesed. Äge põletik tugeva valu, turse ja punetusega tekib sageli öösel, kaasneda võib ka palavik.

Esineb nahaaluseid, nn podagrasõlmekesi, mille rebenemisel eritub valkjas ja puderjas hambapastataoline mass. Sõlm ei puneta – see eristab podagrasõlme mädapaisest.

Haigestuvad sageli mehed vanuses üle 50 eluaasta, seda soodustab õlle, veini, šampanja ja mõnede liha- (lihapuljong, noorloomaliha, lambaliha, suitsusink, maks, neerud, kopsud) ja kalatoitude (tursk, koha, haug, heeringas, sprotid) liigne tarvitamine.

Võib tõusta ka vererõhk. Laboritestides hinnatakse kusi-hape sisaldust veres ja kolesteroolitaset, haiguse ägedust näitab vastuvõtul tehtav lihtne analüüs: settereaktsioon.

Podagra vajab kroonilise haigusena eluaegset ravi ja režiimi. Suurenenud kusihappesisalduse normaliseerimiseks kasutatakse preparaati toimeainega allopurinool, sama oluline kui rohtu võtta on pidada dieeti, vältida nimetatud toiduaineid-jooke.

Esmaabiks ägeda põletiku korral võib võtta paratsetamooli või ibuprofeeni lubatud kogusest suuremates annustes ning valusat ja kuumavat liigest jahutada külmageelikoti, jääkuubikute või lumega. Arst määrab ägeda põletiku raviks mittesteroidseid valu- ja põletikuvastaseid ravimeid, tavaliselt diklofenakki või etorikoksiibi.

Kui esmane haigushoog võib tabada välguna selgest taevast, siis korduvate hoogude korral tunnistab patsient sageli: “Ma tean küll, millest!” Kuid kas on vaja endale teadlikult tekitada kannatusi?

Osteoartroos

Osteoartroos on kõige levinum liigesehaigus, võib arvata, et see tabab peaaegu kõiki kesk- ja vanemaealisi. Haiguse tekke aluseks on eri põhjustel tekkinud liigeste kulumine ja sellest tulenev liikuvushäire, jäikus, raginad ja aeg-ajalt tekkiv põletik liigeseturse ja punetusega.

Kahjustub kogu liiges: liigesekõhr, sidemed, luud, liigesekapsel. Haigus võib tabada üht või mitut liigest või piirkonda, täpsuse huvides kasutatakse vastavaid termineid: osteoartroos põlves – gonartroos, puusaliigeses – koksartroos, lülisambas – spondüloartroos, paljude liigeste haigestumine – polüartroos.

Osteoartroos, nagu paljud kroonilised haigused, on astmelise kuluga, I staadiumit iseloomustab vähene valu koormuse järel, IV staadium tähendab aga juba rasket liikumishäiret, valu rahuolekus, abivahendite ja kõrvalabi vajadust.

Osteoartroosi ravi on mitmesuunaline. Valu ja põletikunähtude leevendamiseks kasutatakse medikamentoosset ravi. Liigesekõhre ainevahetust parandatakse glükoosamiini või kondroitiinsulfaatpreparaatidega.

Uuem võimalus on viia liigesesse (eeskätt põlveliigesesse) liigesepindu määriva toimega preparaati (viskosuplementatsioonravi). Kirurgilisest ravist on enam kasutusel liigesepindade lihvimine ja puhastamine ning liigese proteesimine.

Kõige selle kõrval on olulised patsiendi teadmised oma haigusest, et sellega paremini toime tulla, igapäevane taastusravi ja sobivate abi-vahendite (ortoosid, kõnniabivahendid, jalatsid) kasutamine.

Ülioluline on vähendada haigestunud liigese koormust kehakaalu langetamisega ja tööalase või hobidest tuleneva koormuse piiramisega. Igapäevane ravivõimlemineja -liikumine vähendavad liigesevalu ja jäikust ning parandavad liigest ümbritsevate lihaste-sidemete jõudu ja liikuvust.

Tänu sellele on paljudel juhtudel võimalik edasi lükata või hoopis vältida puusa- või põlveliigese proteesimist, mis võib omakorda põhjustada hoopis uusi probleeme.