Hea nõu

Kallistamine on lihtsaim viis viirushaiguste ennetamiseks (1)

Silja Paavle, 23. detsember 2014 13:50
Foto: PantherMedia / Scanpix
Haiguste ennetamise saladus võib olla väga lihtne ja kättesaadav: tuleb kaaslasi kallistada.

Igaüks, kes on saanud kallistada, on end pärast seda tundnud paremini. Carnegie Melloni ülikoolis läbi viidud uurimus näitab, et kallistamine suurendab keha võimet võidelda stressiga ning aitab tõrjuda infektsioone.

Samal teemal

Ajakirjas Psychological Science avaldatud uurimuse läbiviimiseks jälgiti 404 täiskasvanut 14 päeva järjest. Pärast seda pandi terved osalejad karantiini ning üritati neid nakatada nohuga.

Ilmnes, et viirusesse nakatumise oht oli suurem neil, kes kogesid lähisuhetes konflikte, olid stressis ning kes ei tundnud, et neil oleks olemas sotsiaalne toetus ning keda ei kallistatud, vahendab Yahoo Health. Need, kes tundsid suuremat sotsiaalset tuge lähedastelt, said kallistusi lähedastelt rohkem ning põdesid külmetushaiguseid kergemini.

Teadlased pole päris kindlad, mis võib selle põhjuseks olla, kuid seda nad teavad küll, et kallistamine iseloomustab tavaliselt lähedast suhet ning mida rohkem inimene kallistab, seda rohkem on tal kaaslasi, kellele toetuda.

See, et stressis inimesed on haigustele vastuvõtlikumad, on varasemalt teada, sest stress mõjub immuunsüsteemi pärssivalt.

Seega – kallistage oma lähedasi rohkem, see on parim vahend viirushaiguste ennetamiseks.