Foto: PantherMedia / Scanpix
Pille Kannelmäe, Merimetsa tervise­keskuse apteegi juhataja 11. jaanuar 2015 10:20
Kui nohu ravida, saad sellest seitsme päevaga lahti, kui jätad ravimata, pead terve nädala kannatama. Selles ütluses on tõetera sees, kuid enesetunde paranda­miseks saab tilkuv punanina apteegist siiski abi.

Juba alanud nohu mõne päevaga välja ei ravi, kuid olukorda kergendada saab siiski. Pole mõtet oodata, millal pidevalt pühkimist vajav ninaalune täiesti puutehellaks muutub – nahka võiks juba varakult looduslike õlidega toitma ja niisutama hakata. Ka liigset ninasisest turset saab leevendada ning limaskestade ärritusnähte vähendada.

Looduslikud õlid, nagu seesamiseemneõli, eukalüptileheõli, piparmündiõli, aaloeleheõli jm, on paljude nohust ninaalust niisutavate ja toitvate preparaatide aktiivsed koostisosad.

Nad moodustavad nahale kaitsekihi ja leevendavad ärritust. Tänu piparmündiõlile on parem hingata ja õhk tundub värskem.

Taimsetel ekstraktidel ja eeterlikel õlidel põhinevad preparaadid on leebetoimelised.

Mereveeaerosoolid aitavad eritist ninasõõrmetest välja loputada. Ninatilgad aga ahendavad ninasiseseid veresooni ja alandavad turset – enne nende preparaatide kasutamist tuleb ilmtingimata nina tühjaks nuusata või loputada. Pärast ninatilkade pihustamist on soovitatav mõnda aega nuuskamisest hoiduda, et ravim saaks mõjuda.

Lisaks ninasisestele vahenditele on turse alandamiseks ka suukaudsed tabletid.

Esmaste nohusümptomite (aevastamise, pisaravoolu, raskendatud hingamise jms) puhuks, aga ka nakkusest ohustatud inimestele, näiteks külmetushaige põetajatele, on apteegis müügil uuendusliku koostisega ninasprei, mis isoleerib mitmeid viirusi, vähendades nende võimet kinnituda ninaõõnsuse limaskestadele ja paljuneda.

See omakorda aitab organismil viirusest hõlpsamini vabaneda ning loob aktiivse kaitsebarjääri uute viiruste sissetungi pidurdamiseks.

Nohutilku ei tohi kasutada pikka aega – tuleb täpselt järgida teabelehte. Mitu nädalat kestva nohu korral tuleb pööduda arsti poole. Ka enne nohuravimi ostmist peaks kindlasti apteekriga, vajadusel aga oma perearstiga nõu pidama.