Uudised

Reedene apteekrite hoiatusstreik võtab maal pooleks päevaks võimaluse ravimeid osta (2)

Õhtuleht.ee, 6. jaanuar 2015 18:02
Pildil ajalooline Palamuse apteegihooneFoto: ALDO LUUD
Reedel, 9. jaanuaril korraldavad maapiirkondades ja väikeasulates paiknevad sõltumatud apteegid hoiatusstreigi, mistõttu ollakse suletud kell 10 kuni 14.

"Meie eesmärk on kehtestada sarnaselt perearstidega apteekide omandipiirang, et välismaised suurfirmad ei saaks tulla meid omaenda kodukohtades tänavale viskama, nagu juba on toimumas Kundas, Vändras ja Räpinas," vahendab portaal Meditsiiniuudised Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimeest Karin Alamaa-Aasa.

Samal teemal

"Suurfirmad ei muretse patsiendi, vaid üksnes käibe- ja kasuminumbri pärast. Neid ei huvita tervishoid, vaid üksnes äri. Peame tegema kõik, mis võimalik ja rohkemgi veel, et oma valdkonna eest seista ning tagada edaspidigi eestimaalasele professionaalne nõustamine ja mõistliku hinnaga ravimite kättesaadavus ka maapiirkondades," lisas Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane.

Vahetult enne jõule tühistas Riigikohus ajutised apteegi asutamispiirangud, mille Riigikogu kehtestas möödunud aasta juunis selleks, et võita lisaaega proviisori- ja maa-apteekide kaitsemeetmete väljatöötamiseks. Seega on apteegiturg uute apteekide asutamiseks praegu täiesti vaba. See toob uute apteekide avamise ralli linnades ja sõltumatud proviisorapteegid (sh enamus maa-apteeke) tõrjutakse turult välja. Juba täna kuulub enamik Eesti apteekidest välismaalastele, kes viivad kasumi Eestist välja, kinnitavad proviisorite esindajad.

Tõsine süü tekkinud olukorras lasub Riigikogul ja Sotsiaalministeeriumil, kes pole suutnud või tahtnud proviisori- ja maa-apteekide kaitseks tõhusaid abinõusid kehtestada. Selle tulemusena on kohe algamas uute apteekide avamise ralli, milles jäävad kaotajaks just nimetatud apteegid,” märkisid Alamaa-Aas ja Rebane.

Jaanuari keskel läheb Riigikogus teisele lugemisele ravimiseaduse muudatus, mis annab suurkettidele vabad käed kogu turg üle võtta ja sõltumatud apteegid välja suretada. Samas ei aita see eelnõu kuidagi maal teenuse kättesaadavust parandada.

Samal teemal

15.08.2016
ASI AMETLIK: 20. septembril tuleb haiglates üleriigiline hoiatusstreik
10.00.2015
Väikese apteegi omanik: suuri ei huvita tervis, vaid üksnes äri!