Keha

Miks vähist pole ikka jagu saadud? (9)

Toimetas Silja Paavle, 8. jaanuar 2015 11:31
Hele EverausFoto: ALDO LUUD
Vähk on inimkonnale teada rohkem kui 3000 aastat. Ja ikka koputavad inimesed, kellele see raske haigus on osaks saanud, meedikute uksele oodates vähist tervekssaamist, kirjutab TÜ Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja Hele Everaus Kliinikumi Lehes.

Paraku on vähki haigestumine maailmas tõusuteel. Nii haigestus 2012. aastal maailmas 14 miljonit inimest, 8,2 miljonit neist kaotas elu selle raske haiguse tõttu. Tulevikuprognoos ei ole kuigi optimistlik – 2025. aastaks prognoositaks 19,3 miljonit uut haiget ning 11,4 miljonit vähist tingitud surma. Enne 75ndat eluaastat haigestub vähki üks kolmest mehest ja üks neljast naisest. Seega võib see haigus võib osaks saada igaühele.

Samal teemal

On tõsi, et tähelepanu vähi ennetamisele, varasele avastamisele ja paremale ravile (kirurgiline ja kiiritusravi, kemoteraapia, immunteraapia, palliatiivne ravi) on alandanud surevust ja parandanud ellujäämist. Siiski on vähk teine oluline surmapõhjus.
Viis, kuidas vähki aastakümneid on ravitud, nn kemoterapeutiliste kokteilidega, on efektiivne vaid teatud piirini ja mitte kõikidel haigetel.

Hele Everausi sõnul ei tunne me ei tunne piisavalt geneetilisi mutatsioone, mis viivad vähi tekkele. Nende uurimise teeb raskeks asjaolu, et kirjeldatud onkogeenide muutused on nn funktsiooni kaotavad, geenid või proteiinid ei suuda kontrollida vähirakkude kasvamist või paljunemist. Sagedasemad mutatsioonid on siiski teada.

Hele Everausi sõnul on üsna ilmne, et vajame paradigma muutusi senises arusaamises vähist. „Üks, küll mitte lihtne tee, on süsteemne lähenemine, mille järgi peame integreerima geneetilised, genoomsed, biokeemilised, rakulised, füoloogilised ja kliinilised andmed, et konkreetse inimese haigust terviklikult käsitleda. Ehk annab see võimaluse vähi hästihoitud saladuse avamiseks," pakub ta.

Samal teemal

26.05.2015
Arnold Everaus: Kogu elu suurim õnn on, kui jõuad enne viimast Vaikust niidiotsad sõlmida.
17.01.2015
Edusammud vähi vastu - millal haigus alistatakse?
04.01.2015
Alkoholitarbimine soodustab vähktõppe haigestumist
09.00.2015
Tegutse just nii: tervislik eluviis tõrjub vähki