Keha

Artikkel ilmus esmakordselt 2012. aasta jaanuari Tervis Plussis.

Õrna koha habras pH 

Reeli Maasikamäe , 15. jaanuar 2015, 13:01
Foto: PantherMedia / Scanpix
Intiimpiirkonna tasakaalus pH on hea enesetunde jaoks võtmetähtsusega. Tujukas pH tekitab kihelust, kipitust ja muudab vooluse omadusi. Naistearst Annemai Märtson selgitab, millest sõltub naise õrna koha happeline tasakaal.

Naise intiimpiirkonda iseloomustab kaks pH-taset ehk happesusenäitu. Tasakaalus tupe pH on 4,0–4,5, mis tähendab happelist keskkonda. Intiimpiirkonna naha pH on pisut suurem, keskmiselt kuni 5,5.

Miks on tupes happeline keskkond? 

Annemai Märtson: “Happelise keskkonna loob normaalne tupe mikrofloora, mis peamiselt koosneb piimhappebakteritest ehk laktobatsillidest. Mikrofloorasse kuulub ka hulk teisi baktereid, mis normaalse tupe pH-ga on laktobatsillide kontrolli all ega pääse domineerima.” 

Nii tupe kui intiimpiirkonna naha õigel happesusel on oma ülesanne:

• tupe happeline pH on tähtis tupe põletikuliste haiguste ennetamisel ja ravimisel,

• intiimpiirkonna naha happesuse ülesanne on stabiliseerida naha sarvkihil olevad rasvained, kaitsta nahka liigselt kuivamast ja ennetada bakteriaalseid põletikke.

Muutused “allkorrusel”

Naise intiimpiirkonna pH-d mõjutavad väga erinevad igapäevased toimetused. Kõigest hoiduda ei saa ja ega peagi, kuid on hea teada, mis mõjutab tujusid “allkorrusel”.

• Menstruaaltsükkel

Tupe pH muutub menstruaaltsükli eri faasides, eeskätt pärast menstruatsiooni, sest menstruaalveri muudab keskkonna leeliselisemaks, s.t vähem happeliseks.

Pärast seksi tupe pH muutub, sest sperma pH-tase on 7,2–7,8 ehk kergelt leeliseline.

Üldjuhul menstruaaltsüklist ja vahekorrast tingitud loomulikud tupe pH kõikumised suuri probleeme ei põhjusta, võib-olla vaid tupevooluse ajutist rohkenemist. Siiski on vahekorra-aegne ja -järgne pH-taseme muutus soodne tupepõletikuks ja sugulisel teel levivatesse haigustesse nakatumiseks.

• Hormoonid

Loomulikku tupekeskkonda mõjutavad olulisel määral naissuguhormoonid. Tupe ja intiimpiirkonna naha pH muutub menopausi ajal. Siis kerkib pH-tase 6–7ni. Seetõttu on vanemas eas naistel soodumus nahapiirkonna kuivamiseks, mis tekitab kihelust, kipitust ja nahapõletikke ning soodustab ka tupe-
põletikke ja tupekuivust.

Naissuguhormoonide tsükliline kõikumine muudab ka noorel ja täiesti tervel naisel tupelima ja vooluse omadusi. Need muutused on väga vajalikud ovulatsiooniperioodil, soodustamaks viljastumist.

Hormonaalsed rasestumisvastased pillid kaotavad tsüklilise hormonaalse kõikumise. See võib mingil määral mõjutada ka tupekeskkonda, kuid pH seeläbi ei muutu, küll aga võib mõnel naisel tekkida tupekuivus.

• Ravimid

Suukaudne antibiootikumravi mõjutab tupemikrofloorat ja võib ajutiselt muuta ka tupe pH-d.

• Naistehaigused

Kõige iseloomulikum ja sagedasem haigus, mis tupe pH-taset muudab, on bakteriaalne vaginoos. See mõjutab tupe normaalset mikrofloorat, laktobatsillide asemel saavutavad ülekaalu anaeroobsed bakterid ja keskkond muutub aluselisemaks. Bakteriaalsele vaginoosile on iseloomulik kalalõhnaline hallikas voolus ja see vajab sageli paikset antibiootikumravi anaeroobsete bakterite ohjamiseks.

• Suguhaigused

Tupe pH-d muudavad sugulisel teel levivad haigused, näiteks trihho-
monoos.

• Intiimhügieen
Liiga sage tugevatoimeliste, näiteks lõhnaainetega pesuvahenditega pesemine rikub loomulikku tupekeskkonda ja selle kaitsevõimet. Väga vale on normaalse mikrofloora seisukohast tuppe seestpoolt pesta.

pH-abi apteegist

Kergemate vaevuste korral, näiteks pisut rohkenenud tupevoolus ja kihelustunne tupes, võib esmaabina proovida apteekide käsimüügis olevaid tupekuule ja -geele. Enamik neist sisaldab laktobatsille, mis aitavad tupe pH-d uuesti happelisemaks muuta ja taastavad loomuliku keskkonna. Need sobivad hästi ka antibiootikumikuuri ajal ja murede ennetamiseks.

Naistearst aitab

Intiimpiirkonna muutunud pH-le viitavad sümptomid võivad väljendada ka muid hädasid, näiteks põletikke. Kui käsimüügis olevad ravimid vaevusi ei leevenda, on vaja minna naiste-arsti juurde, et välja selgitada murede täpne põhjus, sest paljud põletikulised haigused nõuavad spetsiifilist ravi.

pH on happe ja aluse vaheline suhe, mida mõõdetakse skaalal 1–14. Neutraalne pH-tase on 7. Sellest allpool on pH happeline ja ülevalpool aluseline.

Samal teemal

9. august 2016, 15:30
Miks ei tohi pärast pesemas käimist käteräti väel mõnuleda?
10. märts 2016, 13:10
Tupeseen: mitte suguhaigus, vaid elustiiliprobleem
26. veebruar 2016, 13:03
Ainult daamidele: intiimhügieeni ABC
13. märts 2015, 13:46
Intiimpiirkond vajab õrna hoolitsust