Foto: PantherMedia / Scanpix
Silja Paavle 12. jaanuar 2015 16:37
Kõik, kellel elu jooksul vähegi arstidega kokkupuudet, on märganud, et tohtrite käekiri võib olla hulluksajavalt halb. Sellel on oma maine põhjus: et arst peab kaheksatunnise vahetuse jooksul andma kuni sada allkirja, lisaks muu kirjatöö, on halb käekiri puhtalt ellujäämise küsimus.

Probleem seisneb arstide paberitöö mahus, mis tuleb teha pärast iga patsiendiga kohtumist, tuletab meelde health24.com.

Arstid teavad väga hästi, et lõpetamata paberitöö nende kappidel ei lõpe iial ning see häirib neid, sest olulisim peaks olema patsientide ravimine. Samas annavad arstid aru, et nende kirjapandu ei ole enamasti avalik – seda peavad suutma lugeda nad ise ja ka nende kolleegid. Samas, üksteise käekirju osatakse lugeda, sest arstid üldjuhul teavad, kuidas kolleegi käekirja lugeda ja mida sealt otsida.

Kuid mõne internetilehekülje andmeil tapab arstide lohakas käekiri tuhandeid patsiente aastas. Sest kui arstid on patsiendile juhiseid kirjutades keskendunud rohkem diagnoosile kui ravile, silmitsevad patsiendid hiljem arsti täiskritseldatud paberit hämmeldusega ning ei mõista sealt peaaegu ühtegi sõna.

Patsiendi ohutust aitab kindlasti parandada ja ravivigasid vältida kõikvõimalikud e-tervise süsteemid ja digiretseptid, mida üle maailma usinalt üha rohkem ka juurutatakse.