Aevastades või köhides on mõistlik suu katta taskuräti või selle puudumisel varrukaga ning haigena püsida kodus.Foto: MARI LUUD
Silja Paavle 15. jaanuar 2015 09:56
Alanud aasta teisel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3004 inimest. Kuigi gripiviiruse püsivat levikut ei ole veel täheldatud, on gripi tõttu hospitaliseeritud hooaja algusest ehk oktoobrist 11 patsienti.

Terviseameti andmeil oli haiglasse sattunutest kolm vanusrühmas 0-4, kaks 5-9 eluaastat, kolm olid täiskasvanute vanusrühmas 20-64 ja kolm vanemaealiste vanusrühmas. Patsiendid olid hospitaliseeritud Tallinnas, Tartus ja Ida-Virumaalt.

Kokku on hooaja algusest laboratoorselt kinnitatud grippi 15 korral, neist 14 korral on olnud tegu A-gripiviirusega ja ühel korral B-gripiviirusega. 

Alanud aasta teisel nädalal (5-11.01.2015) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 3004 inimest, 41% olid lapsed.

Viirusliku etioloogiaga olid 40 % kõikidest registreeritud haigestumistest, neist gripiviiruste osakaal oli veidi üle 13 protsendi.  Domineerivat ehk peamist haigestumist põhjustavat viirust ei ole veel võimalik määrata, kuna positiivsete proovide arv on selleks liiga väike.  Laboratoorselt kinnitati nädala jooksul 5 A gripiviirust.

Haigestumuse intensiivsusust hindab terviseamet jätkuvalt madalaks ja gripiviiruse levikut  piiratuks, kuid üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte registreeritakse, eeskätt Narvas ja Ida-Virumaal. 

Terviseamet juhib tähelepanu asjaolule, et paljudel juhtudel põetakse gripp läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks grippi haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks. 

Seepärast on soovitatav gripileviku kõrghooajal gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõnede haigustunnuste nagu köha, kurguvalu või nohu korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, peresid, kus kasvavad väikesed lapsed või elavad kroonilisi haigusi põdevad ja vanemaealised inimesed.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida tervetega vähemalt meetrist distantsi. Aevastades või köhides on mõistlik suu katta taskuräti või selle puudumisel varrukaga ning haigena püsida kodus.