Hea nõu

Kas e-ained põhjustavad allergiat ainult lastel? (1)

Tervis Pluss, 19. jaanuar 2015 10:37
Foto: TAIRO LUTTER
Viimasel ajal on palju juttu olnud e- ehk lisaainetest toidus – kahjulikest ning vähem kahjulikest värv- ja säilitusainetest. Kas need võivad põhjustada allergianähte ka täiskasvanutel või peab ettevaatlik ja hoolikas olema eelkõige just laste toiduga?

Maie Jürisson (dermatoveneroloog): Värv- ja säilitusained võivad põhjustada ülitundlikkusnähte mõnede allikate andmetel 0,01–0,23% inimestest. Tervetega võrreldes ilmnevad nähud sagedamini astmahaigetel ja kroonilist nõgestõbe põdevatel inimestel, samuti neil, kel on seedeprobleemid.

Samal teemal

Lisaainete esile kutsutud vaevused sarnanevad allergiliste haiguste nähtudega, ent nende tekkemehhanism on teada vaid osa ainete puhul. Näiteks aspiriini suhtes ülitundlikest inimestest võib ligikaudu veerandil esineda ülitundlikkust värvaine tartrasiini vastu. Põhjus arvatakse olevat aspiriini ja asovärvide molekulide ehituse sarnasuses.

Ülitundlikkust sagedamini põhjustavad lisaained on asovärvid, bensoaadid, sulfitid ja glutamaadid ning sagedasemad haigusnähud, mida need ained võivad esile kutsuda, on astmahoo tekkimine, sügelev, sageli kublaline lööve, ekseem, oksendamine, näoõhetus, peavalu.

Tervetele täiskasvanutele peetakse lisaaineid ohutuks, ettevaatlik olla või koguni lisaaineid vältida on vaja lastel (suurem ainedoosi ja kehamassi suhe, nõrgem barjäär soolestiku suurema läbilaskvuse tõttu) ja eelnimetatud kroonilisi haigusi põdevatel täiskasvanutel.

Samal teemal

14.02.2015
Ohtlik magamisase: tolmulest armastab niiskust ja sooja
28.01.2015
Toiduallergia ei pruugi olla nii levinud kui arvatakse
20.01.2015
Peavalu ei ole tühine ega paratamatu
05.01.2015
Ettevaatust! Need 13 toitu-jooki muudavad su enneaegu vanaks!