Meeled

Lugu avaldati esmakordselt 2013. aasta jaanuari Tervis Plussis.

Kuidas enesehinnang meid mõjutab? 

Tervis Pluss, 23. jaanuar 2015, 18:07
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kas sulle tundub, et oled armastust ja hoolimist väärt? Kas usud, et sinus on ainest, mida on vaja edukaks ja õnnelikuks eluks? Või usud, et sa pole võimeline millekski, et sa pole kunagi millegi silmapaistvaga hakkama saanud ega oota sind ka tulevikus midagi rõõmustavat? Kui palju sa tegelikult ennast tunned – mida sa tahad, millised on su tugevad küljed ja mille eest võiksid tänulikkust tunda? Oled sa mõelnud, miks on sul just selline pilt iseendast, nagu see praegu on?

• Enesehinnang tähendab seda, mida inimene arvab enda ja oma hakkamasaamise kohta. See on minu väärtus mu enda silmis ehk mis tunne on tegelikult olla mina. Enesehinnang määrab mu enesetundmise ja käitumise. Sellest oleneb, kas söandan suhteid luua või poen peitu sisemiste kindlusmüüride vahele; kas julgen viia ellu muutusi ja riskida või kulgen elus mööda kitsast (sageli ka igavat), kuid tuttavat-turvalist rada.

Samal teemal

• Tegelikkusele vastava enesehinnanguga inimene on teadlik oma annetest ja võimetest, ta aktsepteerib end sellisena, nagu ta on, ja seetõttu pole tal keeruline taluda kriitikat või tunnistada tehtud vigu. Ta vastutab oma otsuste eest, on valmis muutuma, arenema ja õppima. Selline inimene rajab oma identideeditunde ja eneseusalduse sellele, kes ta isiksusena on, mitte sellele, milline on ta positsioon ühiskonnas või millised rikkused tal on.

• Ebaadekvaatse enesehinnangu korral on tegemist nõrkade isiklike piiridega – inimene on allaheitlik ja käitub teiste kehtestatud reeglite järgi, või vastupidi, kaitseb agressiivselt isiklikku ruumi sageli olematu ülekohtu eest.

Selline inimene ei võta vastutust oma elu ja õnne eest, vaid süüdistab ebaõnnes kõiki teisi. Ta kipub end maailma eest peitma, sest on oht pettuda, kritiseeritud või hüljatud saada. See aga mõjub niigi madalale enesehinnangule laastavalt. Nii loobub inimene unistustest ja plaanidest ning lakkab uskumast oma võimesse midagi elus muuta.

Tagajärg on masendus, depressioon või probleemid füüsilise tervisega.

• Ma ei tea, mis on liigkõrge enesehinnang. Kui inimene on sallimatu, hoolimatu, võimetu tundma empaatiat või hoolima kellegi teise arvamusest peale iseenda, on minu arvates tegu ikkagi madala enesehinnanguga, mis sunnib end teiste arvelt upitama ning vahendeid valimata tähelepanu ja armastust anuma.

Nagu kirjutab Mia Törnblom, raamatu "Enesehinnang" autor ja kunagine narkosõltlane: "Mu enesehinnang oli nii madal, et sellest oli saanud enesepõlgus. Ja ma andsin oma parima, et seda varjata, põlastades ja halvustades kõiki teisi."

Allikas: Kadi Kütt

;