Uudised

Liitpuudega pisitüdruk sai annetajate abiga endale hädavajaliku imiseadme 

Toimetas Silja Paavle, 28. jaanuar 2015 09:35
Hingamisteede puhastamiseks vajalik aspiraatorFoto: MARGUS ANSU
SA TÜ Kliinikumi Lastefond aitas soetada kaasasündinud näonärvide arenguanomaaliaga 5-aastasele Anettele eluliselt vajaliku aspiraatori ehk imiseadme hingamisteede puhastamiseks.

Anettel on diagnoositud neuroloogiline häire nimega Möebiuse sündroom. Tegemist on kaasasündinud näonärvide arenguanomaaliaga, mille tõttu on tema kesknärvisüsteem halvatud. See on omakorda mõjutanud tema paremat näopoolt – tal puudub miimika, tema häälepaelad on halvatud, ta ei tee häält, hingab trahheostoomi (kunstliku hingamise jaoks hingetorusse tehtav avaus) abil ja toitub sondi kaudu. Tüdrukul esineb arenguline mahajäämus, lihasnõrkus ning ta ei kõnni.

Laps vajab ööpäevaringset aspireerimist ehk hingamisteede puhastamist tekkinud eritistest, ilma milleta võib laps lämbuda. Perel seni kasutada olnud viis aastat vana aspiraator töötas aku rikke tõttu lõpuks ainult elektrivõrgus, mistõttu ei olnud lapsel võimalik väljaspool kodu liikuda.

„See tähendas seda, et jäime pikalt koduseks. Lastefondi ja annetajate abiga saime endale aga uue seadme, tänu millele saame taas hakata Anettet lasteaiaga harjutama ja temaga õues käia," on lapse ema abi eest väga tänulik.

Uus aspiraator maksis 804 eurot, millest pool tasus Lastefond ja pool perekond koos Tõlliste vallaga.

Lastefond on Anettet toetanud ka varem, aidates 2014. aasta veebruaris soetada tüdrukule sonditoidupumba süsteemid.

Samal teemal

18.03.2015
Lastefond tasub liigeshaige tüdruku ratsutamistreeningute eest
17.09.2013
Õige diagnoosi teadasaamine võttis 14 aastat: haigust polnud varem lihtsalt olemas
03.09.2013
Geneetik: haruldase haigusega inimene on Eestis kaks korda represseeritud
04.03.2011
Haruldast haigust võib diagnoosida isegi kuni 30 aastat