Hea nõu

Lugu ilmus esmakordselt 2011. aasta Tervis Plussis.

Vintsutused kõhuga: kuidas hädasid leevendada? 

Marika Jürgenson , 14. veebruar 2015 09:50
Foto: TervisPluss
Kõhukinnisus viitab sageli vajadusele muuta oma harjumusi – paljuski sõltub soolemotoorika meie elulaadist. Apteek pakub lisaabi.

See, kui tihti inimesel kõht läbi käib, on väga individuaalne. Kõhukinnisus võib tekkida soolte talitlushäirete tõttu, keskkonna- ja menüümuutuste tagajärjel või viidata hoopis mõnele haigusele. Aastatega ainevahetus aeglustub ja seepärast esineb kõhukinnisust sagedamini vanematel inimestel, tihedamini ka istuva töö tegijatel, eriti naistel.

Kui aga kõht on jäänud kinni pikemaks ajaks ja ootamatult, kuigi elurütm ja menüü on tavapärased, tuleks kindlasti arsti juurde minna, et teha vajalikud uuringud.

Samal teemal

Ka sagedase kõhukinnisuse korral peaks enne apteeki tulekut arstiga nõu pidama, sest välja tuleb selgitada kroonilise soolemotoorika häire põhjus. Põhjust teadmata apteegi käsimüügiravimitega kõhukinnisust omapäi leevendada ei tohiks.

Sooletegevuse korrashoius on suur osa toitumisharjumustel. Menüü peaks sisaldama kiudaineid ja vedelikku (eelkõige vett). Apteegis on preparaate, mis aitavad suurendada kiudainete hulka seedetraktis. NB! Ükski preparaat ei asenda täisväärtuslikku toitu.

Lisaks õigetele toitumisharjumustele on vaja piisavalt liikuda, et soolemotoorikat ja ainevahetust elavdada. Selleks sobib nii igapäevane küllaldane kõndimine, aga ka ujumine või kõhulihaseid tugevdavad võimlemisharjutused.

Head ravimid soolte töö korrashoiuks on piimhappebakteritel põhinevad apteegi käsimüügipreparaadid, aga ka taimeteed. Sobivad piparmünt, kummel, paakspuukoor, linaseemned ja mitmed taimesegud.

Soolegaaside teket aitavad samuti vähendada taimeteed, apteek pakub selle ebameeldiva seedetraktihäire leevendamiseks ka preparaate. Pikemaaegse segava kõhupuhituse korral tuleks põhjuste väljaselgitamiseks ja õige ravi saamiseks küsida nõu arstilt.

Teksti aitas koostada AIVI  KELDRIMAA, Liivalaia apteegi proviisor