Keha

Veenilaiendid: pärilik mure, mida ennetada ei anna 

Kadri Penjam, 12. veebruar 2015 16:15
Foto: AOP
Peagi on saabumas suvi, mil iga naine tahab oma peegelpildiga rahul olla. 30% meist kahjuks seda teha ei saa jalgadel paiknevate veenilaiendite ehk varikoosi tõttu.

Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgiakliinikus patsiente vastu võttev Veronika Palmiste kinnitab, et 90% veenilaienditest ei tähenda, et inimene on raskelt haige. Eelkõige on tema sõnul tegemist jalgade pindmise veenisüsteemi muutusega, mis ei tähenda verevarustushäiret ega peaks põhjustama suurt paanikat. Enamusel juhtudest ei ole ka jalgadel tajutav valu, väsimustunne või ka turse seotud veenilaiendite olemasoluga – selleks on ka muid põhjuseid olemas. Veenilaiendid on haiguse alguses eelkõige kosmeetiline probleem

Samal teemal

Pärilikkusel oma osa

Palmiste sõnul on veenilaiendite teke seotud päriliku sidekoenõrkusega. Sellest ka perekondlik seos – kui emal või isal on varikoos olemas, ei pääse sellest ka lapsed. Veenilaiendite teke on seotud hormonaalse kõikumisega, sellepärast võivadki esimesed laiendid olla nähtavad juba teismelistel.

„Veenilaiendid on päriliku eelsoodumusega seotud seisund ja seega pole väga tõenäoline, et enne geeniteraapia arengut võiks sellest lahti saada. Samas pole ka olemas ühtki tabletti või määret, mis teaduslikult tõestatuna suudaks veenilaiendite teket ära hoida. Teatud piirides suudab veenilaiendite kui haiguse edasiarengut aeglustada teatud vormi korral meditsiiniline kompressioon väga regulaarselt kantuna, kuid ka seal ei ole õige oota imet. Kui veenilaiend on juba jalale tekkinud, ei lähe see järgmiseks hommikuks imepäraselt minema. Kui veenilaienidtega on seotud teatud subjektiivsed kaebused, siis on käepäraseks vahendiks just apteegi käsimüügist saadavad vahendid – võib-olla leevendavad seda tundmust," lisab ta.

Tursekeskuses tegutsev füsioterapeut Reio Vilipuu lisab, et abi võib saada meditsiinilisest kompressioonist. „Euroopas kehtib kõikidele tekstiilist survetoodetele standard, mis jagab tooted kaheks grupiks: tugisukad ja ravisukad ehk meditsiinilised kompressioonsukad. Viimastele on kehtestatud ranged nõuded, mis näevad ette, et põlvikutel, sukkadel või sukkpükstel on maksimaalne rõhk hüppeliigese kõrgusel ning pidev surve väheneb üles põlve või kubeme suunas. Tootel peab olema vähemalt üks risti niit ja üks kaetud elastne niit igas teises kudumi vahemikus ning pakendil on kirjas surveklass CCL, survenäitajad ja sertifikaadi märk. Õigel ravisukal ei ole märgitud kunagi pakendil niidi paksust ehk DEN-i.

Veenilaiendid kui tõsine probleem

„Veenilaiendite ulatuse välja selgitamiseks on vajalik teha täpsustav ultraheliuuring," sõnab Palmiste vastuseks küsimusele, et mida veenilaiendite tekkimisel ette võtta saab.

„Kui uuringu alusel on selge, et tegemist on tõesti ainult pindmist veenisüsteemi haarava muutusega, võib ka kosmeetilistel põhjustel veenilaiendit korrigeerida. Samas on see ainult siis vajalik, kui inimene soovib seda teha rohkem kui tema raviarst. Samuti on oluline, et korrigeerimine ei jätkaks inetumaid jälgi kui algne veenilaiend. Kuigi veenilaiendit ei peaks pidama probeemiks jala verevarustuses (kui süvaveenisüsteem on korras), tekitab aastate jooksul varikoos naha toitehäire – nahk muutub õhukeseks, pruunikaks ning selle kohale võib kergelt tekkida mitteparanev haavand. Ka neid haavandeid põhjustavad veenilaiendid on kunagi olnud kosmeetilised süütud mügarikud või sõrgustikud jalal! Nahakahjustuse tekkimisel ei saa enam pöörata aega tagasi ning korrigeerida ilma jälgi jätmata – kahjuks jäävad armid varasematest haavanditest ning nahale pruunid inetud laigud alles," julgustab veresoontekirurg aegsasti murega arstile pöörduma.

Vastab veresoontekirurg Veronika Palmiste.

• Kas ma tohin saunas käia, kui mul on veenilaiendid?
Tohite küll, pole tõestust selle kohta, et saunatamine põhjustaks veenilaiendite teket. See on normaalne keha reaktsioon, et kuumas saunas olles on ka veenilaiend rohkem verega täitunud, et keha jahutada. Küll võiks saunast hoiduda koheselt pärast veenilaiendite korrektsiooni (operatsioon või skleroteraapia) – kuid ka see takistus ei ole mitte veenilaiendite taastekke vältimiseks, vaid pigem muul põhjusel.

• Kas ma tohin kõrgeid kontsi kanda?
Kõrged kontsad küll rikuvad labajala kuju ning põhjustavad pikemal kandmisel jalavalu, kuid ei ole tõestust, et nad oleks süüdi veenilaiendite tekkes

• Mul on varikoos ja ma kardan tromboosi!
Veenilaiendid ja tromboosi teke on kaks erinevat asja. Tromboos on verehüübivushäire ning inimese personaalse tromboosiriski hindamisega tegeleb spetsialist Tromboosikabinetis. Kui inimesel on suurem risk hüübisvushäireks, on veenilaiend sobiv koht tromboosi tekkeks nagu iga muu veenisüseemi osa.

• Ma ei saa käia massaažis, sest mul on veenilaiendid.
Võib käia küll, juhul kui veenilaienditega jala mudimine ei põhjusta valu.

• Mul on palju lapsi ja sellepärast on mul varikoos!
Kuigi palju lapsi on suur koormus ema organismile, ei ole see ainuke põhjus, miks varikoos tekkis. Samas on kindlasti seos varikoosi ja hormonaalse kõikumise vahel, mis paratamatult raseduste ja sünnitusjärgse perioodiga kaasas käib